Rusya'dan Pasifik filosuna sevkiyat - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya’dan Pasifik filosuna sevkiyat

Abone Ol 

Baltık filosundan yola çıkan Gremyashchny sınıf korvet ve iki Varshavyanka sınıfı denizaltı, Pasifik filosuna dahil olarak üç aylık bir yolculuğun ardından Vladivostok’taki yeni üslerine ulaştı.

                                                        TASS’da yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

Bahse konu olan gemiler, geçen ağustos ayında başlayan, Baltık Filosundan Pasifik Filosu’na uzanan ve üç aydan uzun süren yolculuklarını tamamladı.

Filonun basın servisinden yapılan açıklamada, bir grup Pasifik Filosu gemisinin – korvet Gremyashchy ve 636.3 Petropavlovsk-Kamchatsky ve Volkhov projesinin iki denizaltısı – Vladivostok’taki ana Pasifik Filosu üssüne ulaştığını belirtti.

Törende Pasifik Filosu komutanı Sergey Avakyants, denizcileri karşıladı. Filo mürettebatı iskelede, Pasifik Filosu komutanlığı, akrabaları, gemi inşa tesislerinden temsilciler ve Primorye Bölgesi ve Vladivostok yetkilileri tarafından karşılandı.

Basın servisinden yapılan açıklamada, korvet ve denizaltıların yeni üslerinde erzak ikmali yapacakları ve rutin bakımdan geçecekleri belirtildi.

Korvet ve her iki denizaltı da sırasıyla Kalibr-NK ve Kalibr-PL seyir füzeleri taşıyabiliyor. Bunlar Pasifik Filosu’nun Kalibr füzeleriyle donamış ilk iki dizel-elektrikli denizaltısı olması da kayda değer.

Petropavlovsk-Kamchatsky denizaltısı Kasım 2019’da Volkhov denizaltısı da Ekim 2020’de Pasifik Filosuna dahil edildi.

Gremyashchy korveti ise, Aralık 2020’de onlara katıldı. Gemilerin filolar arası yolculuğunun rotası Atlantik ve Hint okyanuslarının yani sıra Baltık, Kuzey, Akdeniz, Kırmızı, Arap ve Güney Çin denizleri ile Japon Denizi’ni de kapsadı.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close