REİS sınıfında yeni gelişme: MURATREİS havuza çekildi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

REİS sınıfında yeni gelişme: MURATREİS havuza çekildi

Abone Ol 

Yapım ve donatımı süren “MURATREİS” denizaltısı yüzer havuza çekildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa, donatım ve test faaliyetleri devam eden ” MURATREİS”in denizaltı inşa holünden yüzer havuza çekiminin gerçekleştiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa, donatım ve test faaliyetleri devam eden 6 adet denizaltının üçüncüsü olan MURATREİS’in, denizaltı inşa holünden yüzer havuza çekim faaliyeti 7 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirildi.” ifadesi kullanıldı.

https://x.com/tcsavunma/status/1799410503586070631

Paylaşımda, “MURATREİS” denizaltısının denizaltı inşa holünden yüzer havuza çekim anına ilişkin fotoğraflar da yer aldı.

Yeni tip denizaltı projesi (REİS sınıfı)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında, denizaltı harekat konsepti kriterlerini karşılamak üzere, 6 REİS sınıfı denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda azami ölçüde Türk sanayisi katılımıyla inşa edilmesi amaçlanıyor.

YTDP kapsamında, havadan bağımsız tahrik sistemiyle birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özelliğine sahip, su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı silahlarla donatılmış 6 denizaltının bu yıldan itibaren hizmete alınmaya başlanması planlanıyor.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi (AIP) ile donatılan Reis sınıfı denizaltılar, bu sayede satha çıkmaksızın haftalarca sualtında harekat yapabilme imkanına sahip olacak. Düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltılar, gizlilik içinde uzun süre harekat icra edebilecek. Denizaltılar 68 metre uzunluğa, 2 bin tonun üzerinde ağırlığa ve 40 personel kapasitesine sahip olacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close