Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılar'ın ZOKA Fırlatma Lançeri - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılar’ın ZOKA Fırlatma Lançeri

Abone Ol 

22 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen Kaplan Pençesi 2020 tatbikatının yayınlanan görüntülerini incelediğimizde, torpidoları aldatmak ve karıştırmak için kullanılan ZOKA akustik dekoylarını fırlatacak lançerlerin GÜR sınıfı bir denizaltıya entegre edildiğini M5 olarak tespit ettik.

ZARGANA Denizaltılar için Torpido Karıştırma ve Aldatma Sistemi’nin önemli bir parçası olan Dekoy fırlatma lançeri, geçtiğimiz sene prototip ürünlerin ilk denizaltılara takılmasıyla denenmeye başladı.

Tatbikattan paylaşılan görüntülerde gördüğümüz lançerler, prototip lançerlerden farklı gözüksede  TCG BURAKREİS’de (TCG ANAFARTALAR ve TCG BURAKREİS lançerlerin takılacağı ilk denizaltılar) takılı olması sebebiyle nihai hale getirilmiş prototipler olduğunu değerlendiriyoruz.

PREVEZE ve GÜR sınıfı denizaltıların tamamına ZARGANA Torpido Karıştırma ve Aldatma Sistemi entegre edildi ve sistemle beraber çok sayıda ZOKA akustik dekoyu Türk Donanmasına teslim edildi. Lakin bu dekoyları fırlatacak lançer hazır olmadığı için ZOKA’lar denizaltıların su topundan tek tek atılıyordu ve bu hazne arızalandığı zaman dekoy atışı gerçekleşemiyordu.

12 tanesi İskele 12 tanesi de Sancak tarafına yerleştirilen 24 lançer ile birlikte hem denizaltı manevra yaparken dahi  çok seri şekilde ZOKA’lar fırlatılabilecek hem de  su topu bölmesinin arızalanması durumunda fırlatma yapılamaması sorunu ortadan kalkacak.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close