Pentagon, F-35'lerin Tam Kapasite Seri Üretim Faaliyetine Geçişini Süresiz Olarak Erteledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon, F-35’lerin Tam Kapasite Seri Üretim Faaliyetine Geçişini Süresiz Olarak Erteledi

Abone Ol 

Pentagon ve Lockheed Martin Corp. F-35 programının, tam kapasite ile seri üretim faaliyetine geçişini süresiz olarak durdurma kararı aldı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Yetkililer savaş uçağının savaş testi için ne zaman tam olarak hazır olacağını söyleyemiyor. Süreç 2017’den beri defalarca ertelendi.

398 milyar dolarlık programın tam kapasite seri üretimine ilişkin birçok kilometre taşından en sonuncusu olan adım, ABD Savunma Bakanlığı Satınalma Müsteşarı Ellen Lord tarafından iptal edildi.

Lord’un sözcüsü Jessica Maxwell yaptığı açıklamada; “Teknik zorluklar ve Covid-19’un etkisi” nedeni ile projenin sofistike testlerinin yapılacağı simülasyon tesisinin hazırlanmasının geciktiğini söyledi. Yeni bir tarihin ise “bağımsız bir teknik incelemeye dayalı” olarak yeniden belirleneceğini açıkladı.

Bu da, Pentagon’daki yeni ekibin, F-35’in programının tam kapasite seri üretimi hakkında karar vermesini geciktiriyor ve Biden yönetiminin gereken tüm bilgilere sahip olmasınının aylar olacağı anlamına geliyor.

2017 yılında planlanan programa göre; simüle edilmiş savaş testleri bu ay içerisinde yapılacaktı.

Testlerin gerçekleştirilmesi, verilerin analiz edilmesi ve ardından Pentagon ve Kongre’ye teslim edilmek üzere nihai bir raporun haline getirilmesi, iki ila üç ay arasında sürecek. Bu raporun hazırlanması herhangi bir karar alınmadan önce kanunen zorunlu.

Tam kapasite ile seri üretime izin verme kararı, Savunma Bakanlığı’nın Amerikan vergi mükelleflerine ve yabancı müşterilere; savaş uçağının tamamen test edilmiş, en yüksek düzeydeki tehditlere karşı etkili olduğu kabul edilmiş, hedefleri karşılayan ve verimli bir şekilde üretilebildiği yönünde onay verdiği anlamına geliyor.

F-35 programının hedefi olan 3,200 uçağın 600’ünden fazlası çoktan teslim edildi. Bu savaş uçakları ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri de dahil olmak üzere dokuz ülkede ordu tarafından kullanılıyor. Ancak yine de Rusya ve Çin’in zorlu hava savunma sistemleri ve uçaklarına karşı etkinliği henüz ispatlanmadı. Bu durum; Maryland’daki Patuxent Nehri Naval Hava İstasyonu’nda bulunan gelişmiş bir savaş simülatör sistemi ile ölçülecek.

ABD Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller reddetmiş olsa da; Biden ve yardımcıları, Trump’ın ekiplerinin yeterli geçiş brifingleri vermedikleri konusunda şikayetçi ediyor.

Satınalma Müsteşarı Lord’un sözcüsü Maxwell, önümüzdeki hafta yapılması planlanan “Satınalma Özel” toplantısında Biden’in ekibine F-35 hakkında tüm bilgilerin verileceğini açıkladı. Maxwell; “Daha önce ilk geçiş adımlarının bir parçası olarak F-35 hakkında bilgi sağladık. Yeni bilgi edinme talepleri karşısında da, F35 programının bilgilerini vermeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Program sözcüsü olan Laura Seal’a göre, Savunma Bakanlığı’nın F35 program ofisi, test aşamalarını hızlı bir şekilde analiz ediyor ve yeni simülasyon tarihini gözden geçiriyor. Ve 28 Şubat’a kadar potansiyel bir tam üretim kararı verilmesi bekleniyor.

Savunma Bakanlığı’nın Operasyonel test direktörü olan Robert Behler ise; Ocak ayında yayınlanması planlanan yıllık raporunda, yaklaşık bir ay sürecek olan savaş testlerininin 2021 ortalarında gerçekleşmesinin beklendiğini söylüyor.

Maxwell ayrıca; planlanan hızdaki düşük oranlı üretimin ise devam edeceğini açıkladı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close