NAZAR Kara Sistemi Deniz Kuvvetlerine teslim ediliyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NAZAR Kara Sistemi Deniz Kuvvetlerine teslim ediliyor

Abone Ol 

Yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleriyle EO/IR güdümlü füzeleri etkisiz hale getirecek NAZAR Sisteminin kara konuşlu versiyonu Eylül ayında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Edilen bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında 2016 yılında imzalanan NAZAR Projesi’nin 1. Fazı kapsamında geliştirilen NAZAR Kara Sistemi Eylül ayında Deniz kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. Akabinde sistem Deniz kuvvetlerinin kendi belirleyeceği bir askeri üsse yerleştirecek ve o üssün korunması amacıyla görevine başlayacak.

Dünya’da çok az sayıda ülkenin üzerinde çalıştığı bir teknolojiyi barındıran NAZAR, EO ve IR güdümlü mermileri tespit ve bu özellikteki mermilere karşı yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleri uygulayarak imha kabiliyetine sahip.

NAZAR Projesi’nin 1. Fazında geliştirilen Kara Sistemi’nin ardından, savaş gemilerinin Güdümlü Mermilere Karşı Savunma (GMKS) kabiliyetlerini artırmak maksadıyla gerekli modifikasyonlar yapılarak deniz versiyonu üretilecek ve  askeri gemilere de konuşlandırılacak.

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close