MMU'da kullanılacak F110 motorlarının Türkiye'de üretilmesi için çalışmalar sürüyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

MMU’da kullanılacak F110 motorlarının Türkiye’de üretilmesi için çalışmalar sürüyor

Abone Ol 

Milli Muharip Uçak’ta (MMU) milli motor hazır olana kadar kullanılması planlanan F110-GE-129E motorunun Türkiye’de üretilmesi için çalışmalar sürüyor.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.(TEI) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, M5 Dergi Ağustos sayısında M5 Yayın Koordinatörü Abdullah Şentürk’ün sorularını yanıtladı.

Röportajda, MMU’da milli motor hazır olana kadar kullanılması planlanan F110-GE-129E motoru ile ilgili bilgiler veren Akşit, “Ülkemizin ihtiyacı olan Milli Muharip Uçaklarına (MMU) ilk etapta güç verecek F110-GE-129E motorlarının üretimlerinin yerlileştirmesi ve TEI tarafından Eskişehir tesislerimizde yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu çerçevede platform üreticisi TUSAŞ ve ana motor üreticisi GE (General Electric) ile yerli üretimi azami seviyede tutacak bir iş modeli üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

2-3 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen 9. Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri kapsamında açıklamalarda bulunun Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, MMU’da kullanılacak ilk F110-GE-129E motorunun Türkiye’ye teslim edildiğini belirtmişti.

M5 Dergi Ağustos sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kopernikkitap.com.tr/m5-dergisi-sayi-373-agustos-sayisi

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close