Milli Yüksek Hızlı Hedef Uçak: ŞİMŞEK - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli Yüksek Hızlı Hedef Uçak: ŞİMŞEK

Yerden Havaya, Havadan Havaya gibi pek çok füze sisteminin testlerin de çeşitli senaryoları canlandırabilmek için Hedef İnsansız Hava Araçları (uçaklar) kullanılıyor.

İnsansız Hava Araçları üzerine çalışmaları 1990’ların başına kadar uzanan TUSAŞ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava savunma birliklerinin yüksek süratli hedeflere karşı eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında AR-GE projesi olarak ŞİMŞEK üzerine çalışmaya başladı.

İlk uçuşunu 2012 yılında yapan ŞİMŞEK, hem karadan havaya hem de havadan havaya füze ve top sistemlerinin testlerinde kullanılabiliyor. Gerçekçi bir hedef olması amacıyla ŞİMŞEK, uçak ve güdümlü füzelerin uçuş profilini, kızılötesi izini ve radar kesit alanını taklit ediyor.

Kullanıcı isteklerine göre şekillenebilen ŞİMŞEK, tam otonom seyrüsefer ve görev planlama kabiliyetine sahip. Azami 25.000 feet irtifaya çıkabilen ŞİMŞEK, 45 dakika havada kalabiliyor. İleri kompozit malzemeden üretilmiş gövdeye sahip ŞİMŞEK, turbojet motoruyla 400kts (740km/sa) hıza ulaşabiliyor. 2.3 metre boya ve 1.5 metre kanat açıklığına sahip İHA, azami 50km menzile ulaşabiliyor.

TUSAŞ, ŞİMŞEK’i daha da geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda uçağı olduğundan daha büyük göstermek için çalışmalar yapılıyor. IR arayıcı başlığa sahip bir silah sisteminin atış edebilmesi için ŞİMŞEK’in jet motorunun daha fazla kızılötesi ışınım yayması gerektiğini belirleyen TUSAŞ mühendisleri, HOT-NOSE adını verdiği bir çözüm geliştirdi.

Bu kapsamda Jet motorunu uçağa tersten koyan TUSAŞ mühendisleri, motorun çıkışında yer alan metal plakayı ısıtarak ışıma gücünü arttırdı ve bu ŞİMŞEK’in 800 santigrat dereceye ulaşan ısıyla uçabilmesini sağladı. Bu sayede IR arayıcı başlık da ŞİMŞEK’i daha kolay bir şekilde algılıyor ve böylelikle hedefi tam 12‘den vuruyor.

HOT-NOSE tasarımının Faz-1 çalışmalarını tamamlayıp kullanıma sunan TUSAŞ, ŞİMŞEK’i daha da geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca ANKA İHA’dan ŞİMŞEK atılması üzerine çalışmalarda mevcut.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close