Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Biden ile şimdiden kılıçları çekmek doğru değil - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Biden ile şimdiden kılıçları çekmek doğru değil

Abone Ol 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölge gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Hulusi Akar’ın ifadelerinden satır başları şu şekilde:

“Hafter başına geleceklerden korkuyor”

-Libya’da Hafter’in tehditleri gündemde. Sizin çok sert cevabınız oldu Hafter’e karşı. Hafter konusunda ne düşünüyorsunuz?

Hafter, aslında bir piyon, bir kukla… İnsanlık düşmanı. Kendi kendine sözde mareşal unvanı verdirten biri. Üçüncü devletlerin kullanmak istediği profile uygun. Arkasında kimlerin olduğu biliniyor. Birilerine uşaklık yaparak Libya’yı istikrarsızlığa sürüklemeye tevessül ediyor. Hafter başına geleceklerden korkuyor. Libya’da birçok toplu mezar ortaya çıktı. 200’den fazla ceset var. Alçakça yapılan hastane, okul saldırıları söz konusu. Uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanması gibi hususlar onu tedirgin ediyor. Bazı ülkeler de bu insanlık düşmanı adama destek çıkıyor.

“Biden yönetimi ile şimdiden kılıçları çekmek doğru değil”

S-400 sorunu ve yaptırımlar var gündemde. ABD ile ilişkilerde nasıl bir gelecek öngörüyorsunuz?

Amerika ile yıllara dayalı münasebetlerimiz var. Yüzlerce husus arasından S-400’ü alıp kilitlerseniz olmaz. FETÖ’yü istedik verdiniz mi, hayır. S-400 bizim için tercih değil, zorunluluk. 83 milyon vatandaşımızın güvenliği söz konusu. Biden yönetimi ile şimdiden kılıçları çekmek doğru değil. Süreci görmek, ona göre bir yol yöntem belirlemekte fayda vardır. PKK eşittir YPG… Bunun anlaşılması şart. Beklentimiz mühimmat dahil verilen desteğin sonlandırılması.”

“Ermenistan tercihlerini doğru yaparsa barışın paydaşı olabilir”

-Azerbaycan zaferinin ardından ortaya çıkan en önemli husus nedir size göre?

44 günlük bir harekât. Bu harekâtın en önemli etkisi şu oldu: İki ülke de “iki devlet tek millet” bilincini çok daha iyi kavradı. Bu bilinç oturdu. Bundan sonra Ermenistan tercihlerini doğru yaparsa barışın paydaşı olabilir.

“Yunanistan kapı kapı dolaşıp tezvirat yapıyor”

– Yunanistan’la Türkiye arasındaki gerilimde son durum nedir?

Yunanistan, son üç ayda 49 NAVTEX ilan etti, sadece ikisinde faaliyet gösterdi. Sorun olarak aktardığı tüm argümanlar, kendi üretimi. Türkiye’yi sıkıştırmak için elinden geleni yapıyor. ‘Oturalım konuşalım’ dediğimizde görüşmeye yanaşmıyor. Kapı kapı dolanıp yalan dolan üzerinden tezvirat yapıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close