Milli Platformların Milli Servo Denetleçleri: HERKÜL Ailesi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli Platformların Milli Servo Denetleçleri: HERKÜL Ailesi

Abone Ol 

Halihazırda Türkiye’nin en büyük sistem seviyesi ürün üreticilerinden biri olan  ASELSAN, aynı zamanda önemli bir alt sistem üreticisi.

ASELSAN, uzaktan kumandalı silah sistemlerinden, tanklara, hava savunma sistemleri taretlerine kadar pek çok platformda kullanılması için servo denetleçler üretiyor. Servo denetleçler kullanıldığı platformda tork, konum, hız, denetimi, ivme tanımlama, yönlendirme ve stabilizasyon gibi  görevleri yerine getiriyor.

İlk ele alacağımız servo denetleç HERKÜL-1D.

İki eksenli bir servo denetleç olan HERKÜL-1D, 12.7mm Deniz Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi (UKSS) olan  STAMP’da kullanılması amacıyla geliştirildi. Ayrıca sistem füzelerle, diğer UKSS’ler ile ve radarlar ile kullanılabiliyor.

100 amper çıkış gücüne sahip olan HERKÜL-1D, iki motor sürebilme kabiliyetine haiz.  HERKÜL-1D aynı zamanda UKSS’lerin en hayati ihtiyacı özelliği olan stabilizasyon konusunda da önemli görev üstlenmekte.  HERKÜL-1D entegre olduğu bu sistemlerin stabilizasyon denetimini sağlıyor.

İkinci  servo denetleç HEKÜL-04D.

SARP UKKS’de kullanılması amacıyla geliştirilen HERKÜL-04D, diğer servo denetleçler gibi iki eksenli. 40 amper akım çıkışı veren HERKÜL-04D küçük çaplı platformlar  ile kullanılıyor.

HERKÜL-1D gibi iki eksenli motor sürebilme yeteneğine haiz HERKÜL-04D, tork, hız, stabilizasyon kontrolü gibi aynı görevleri yerine getiriyor.

Üçüncü servo denetleç HERKÜL-4D.

HERKÜL-4D, 25mm deniz uzaktan kumandalı silah sistemi STOP için geliştirildi. 400 amper akım şiddetine sahip HERKÜL-4D, HERKÜL-1D’ye  göre daha büyük çaplı sistemler ile kullanılıyor.

HERKÜL-4D’de iki adet 200 Amper çıkış gücüne sahip fırçasız motor mevcut. Bu sayede 400 amper akım çıkışı sağlayabilmekte.  HERKÜL-4D de diğer servo denetleçler  gibi tork, hız kontrolü, stabilizasyon denetimi görevleri yerine getiriyor.

HERKÜL-4D halihazırda STOP ile beraber PENÇE ve MUHAFIZ ile beraber de kullanılıyor.

Dördüncü servo denetleç HERKÜL-10D.

Büyük çaplı platformlarda kullanılması amacıyla geliştirilen HERKÜL-10D, 1800 amper akım çıkışı sağlıyor. Diğer servo denetleçler gibi iki eksenli motor sürebilme yeteneğine haiz HERKÜL-10D, tork, hız, stabilizasyon kontrolü gibi aynı görevleri yerine getiriyor.

HERKÜL-10D, HİSAR hava savunma sistemlerinin  taretlerinde ve ALTAY tankının kule takat biriminde kullanılıyor.

Son servo denetleç  en yeni ürün olan HERKÜL-1YD

Tank gibi büyük platformlarda kullanılması amacıyla geliştirilen HERKÜL-1YD, 150 Amperlik çıkış akımına sahip.

Fansız soğutma sağlayan ve bu sayede oldukça sesin çalışan HERKUL-1YD, diğer servo denetleçler gibi iki eksenli motor sürebilme yeteneğine haiz HERKÜL-10D, tork, hız, stabilizasyon kontrolü gibi aynı görevleri yerine getiriyor.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close