MİLDEN'in inşa başlangıç tarihi belli oldu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

MİLDEN’in inşa başlangıç tarihi belli oldu

Abone Ol 

Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi kapsamında üretilecek denizaltıların inşasına 2025 yılında Gölcük Tersanesi Komutanlığında başlanacak.

Reis Sınıfı Denizaltı Projesi kapsamında HızırReis Denizaltısı’nın Havuza Çekme ve SelmanReis Denizaltısı’nın İlk kaynak töreni kapsamında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİLDEN projesinde ilk denizaltının inşasına 2025 yılında Gölcük Tersanesi Komutanlığında başlanacağını açıkladı.

MİLDEN projesi kapsamında  Nisan 2019’da açılan MİLDEN Dizayn Proje Ofisi, tasarım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Proje Ofisi tarafından ortaya çıkarılan MİLDEN Konsept Tasarımı, Ekim 2021’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına sunuldu. Aralık 2021’de de Tersaneler Genel Müdürlüğü ile ASFAT AŞ arasında tasarımın belirlenmesine dair protokol imzalandı.

Konsept Tasarım fazı onaylandıktan sonra projede Detay Tasarım fazına geçilecek. Detay Tasarım fazı tamamlandıktan sonra da  2025 yılında inşa süreci başlayacak ve ilk denizaltı 2030’lu yıllarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Gölcük Tersanesi Komutanlığında Almanya’dan satın alınan  Ay, Preveze ve Gür sınıfı denizaltıların üretimi yapılmış olsa da MİLDEN ile ilk kez bu tonajda, milli tasarım bir denizaltı Türkiye’de üretilmiş olacak.

Kaynak: M5 / Abdullah Şentürk

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close