KARAOK füzesi göreve hazır - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

KARAOK füzesi göreve hazır

Abone Ol 

Roketsan tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen omuzdan atılabilir tanksavar füze sistemi KARAOK, göreve hazır hale getirildi.

Roketsan, sosyal medya hesaplarından KARAOK tanksavar füze sisteminin test atışlarından görüntüler paylaştı. Paylaşımda, “Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katacak KARAOK Kısa Menzilli Tanksavar Silahımız başarılı test atışları ile hedefini tam isabet vurarak sahada gücünü ve teknolojik başarısını bir kez daha kanıtladı.” ifadeleri kullanıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahadaki vurucu gücüne doğrudan etki edecek KARAOK’un teslimatlarının yakın zaman lçerisinde başlaması hedefleniyor.

KARAOK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başta özel kuvvetler, amfibi birlikler ve komandolar olmak üzere kara birliklerinin en büyük eksikliklerinden biri omuzdan atılan modern anti tank füzesinin olmayışı. TSK envanterinde OMTAS, MILAN, KORNET-E, TOW, ERYX gibi orta menzilli tanksavar füzeleri mevcut. Bu füzeler yakın mesafe çatışmaları veya ani çıkan tehditlere reaksiyon için uygun değil. Zira tripod gibi kurulum gerektiren vasıtalar ile veya araç üzerinden atılıyorlar, asgari menzilleri yüksek, çoğu at-unut değil. Envanterde mevcut olan RPG-7 ise başta modern tanklar olmak üzere pek çok zırhlıya karşı etkisiz ve eski bir ürün.

Halihazırda JAVELIN, SPIKE-SR gibi modern omuzdan atılan anti tank füzeleri çeşitli ordulardan tarafından  uzun zamandır kullanıyor. TSK’da bu kabiliyete eğer bir gecikme olmaz ise bu yıl içerisinde ROKETSAN üretimi KARAOK füzesi ile kavuşacak.

Roketsan’ın teslimat aşamasına geldiği KARAOK, Aselsan üretimi soğutmasız tipte Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlığa (IIR) sahip. 125mm çapa, 16kg dan az (füze+tüp) ağırlığa ve 2.5+ km menzile sahip füze; at-unut modunda, gece-gündüz hava koşulu fark etmeksizin kullanılabiliyor.

Zırh Delici Tandem harp başlığına sahip füze, yandan vuruş veya tepeden vuruş modlarıyla hedefini vurabiliyor.  KARAOK’un harp başlığının kaç mm kalınlığa kadar Haddelenmiş Homojen Zırha (RHA) etki edebileceği açıklanmış değil. Lakin muadilleri üzerinden gidersek 800++ mm kalınlığa sahip RHA zırhlara etki edebileceğini rahatlıkla söylebiliriz. Ayrıca tankların tepe noktalarında zırh kalınlığı daha düşük seviyede olduğu için tepeden yapılan vuruşlarda daha da fazla etkinlik gösterecektir.

KARAOK; atılabileceği asgari ve azami menzille, at-unut özelliğiyle, ağırlığıyla ve bu ağırlığın verdiği omuzdan atılabilmeyle, çok çok kısa sürede atış yapabilmesiyle saha unsurlarının kabiliyetinde çok ciddi sıçrama yaşatacak.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close