Japonya, Fransa ve ABD Doğu Çin Denizi’nde ortak tatbikata hazırlanıyor, İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth Doğu Çin Denizi yolcusu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya, Fransa ve ABD Doğu Çin Denizi’nde ortak tatbikata hazırlanıyor, İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth Doğu Çin Denizi yolcusu

Abone Ol 

Japon medyasından Sankei gazetesi kaynaklara dayandırdığı haberinde Japon ordusunun Mayıs ayında Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ile beraber ortak bir tatbikat gerçekleştireceği iddia edildi.

Tatbikat sırasında üç ülkenin kuvvetleri Japonya sularındaki ıssız adalara organize bir şekilde çıkartma yapacak. Aynı zamanda adaların düşman işgalinden kurtarılması ve savunmaya alınması senaryoları da uygulanacak.

Sankei’ye göre üçlü tatbikat Çin’e güçlü bir caydırıcı mesaj gönderebilir.

Japonya ve Çin arasında Doğu Çin Denizi’nde gerilimi sürekli olarak yüksek tutan Senkaku/Diaoyu Adaları sorunu 1895’ten bu yana devam ediyor.

Nitekim Sankei’de yer alan haberde tatbikatın icra edilmesindeki esas amacının Çin’in, Doğu Çin Denizi’nde Japonya’ya ait adaların olduğu bölgede hak iddia etmesine karşı olduğu belirtildi.

Fransız Donanması Amirali Pierre Vandier, Sankei gazetesine daha önce verdiği bir röportajda “Bölgedeki varlığımızı göstermek ve Fransa ve Japonya işbirliğine dair bir mesaj vermek istiyoruz” demişti.

Amiral Vandier “Bu mesaj Çin’i hedef alıyor. Bu mesaj çok uluslu bir işbirliği ve denizlerde geçiş serbestliğine işaret ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Birleşik Krallık Doğu Çin Denizine Uçak Gemisi Gönderiyor

Dün Japon haber ajansı Kyodo tarafından yapılan bir habere göre Birleşik Krallık, Queen Elizabeth uçak gemisi ve görev grubunu 2021 yılı içerisinde Japon sularına göndermeyi düşünüyor.

Queen Elizabeth uçak gemisi ve görev grubunun bölgede Amerikan ve Japon askeri unsurlarıyla ortak tatbikatlar gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Batı Pasifik bölgesinde ABD dışında bugüne kadar uçak gemisi konuşlandıran ülke bulunmuyordu.

2017’de göreve alınan Queen Elizabeth uçak gemisi, İngiliz donanması için bugüne kadar inşa edilen en büyük ve güçlü gemi. 65.000 ton ağırlığında ve 280 metre uzunluğunda.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close