İsrail, çoklu drone işletim sistemi geliştirmek için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, çoklu drone işletim sistemi geliştirmek için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

İsrail Savunma Bakanlığı, drone üreticisi XTEND ile çoklu drone işletim sistemi geliştirme konusunda 20 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan verilen bilgilere göre çalışmalar, üretim sürecindeki gelişmelere dayalı olarak İsrail Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (MAFAT) ile ortaklaşa yürütülecek.

XTEND İş Geliştirme ve Satış Başkan Yardımcısı Ido Bar-On yaptığı açıklamada; “XTEND ve İsrail Savunma Bakanlığı, savaş alanında yeni bir etki alanı yaratacak sistem ile ilgili ortak çalışacak ve en kısa sürede ordunun hizmetine sunacak.” ifadelerini kullandı. 

Verilen bilgilere göre sistem XOS olarak adlandırılan sistem; kullanıcıların drone yeteneklerini güvenli ve etkili bir şekilde kullanması için uçtan uca şifreleme,  yapay zeka teknolojisi ve sanal gerçeklik ile donatıldı.

XTEND’e göre XOS, ordu için “gökteki bir gözden” olmaktan daha fazlasını sağlayacak ve savaşçıların tehlikeden uzak durmasını sağlamak için ordunun diğer unsurları ile entegre olarak çalışacak. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close