İngiltere, Ukrayna'ya anti-drone sistemleri gönderdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Ukrayna’ya anti-drone sistemleri gönderdi

Abone Ol 

İngiltere, insansız hava araçlarını takip edip imha edebilen ve kritik ulusal altyapıyı koruyabilen bir hava savunma sistemi olan Terrahawk Paladin platformunu Ukrayna’ya gönderiyor.

İngiltere merkezli MSI-Defence Systems tarafından üretilen konteynerize sistem, NATO standardı Demountable Rack Offload and Pickup System (DROPS) üzerine monte edilmiş bir sistem olarak dikkat çekiyor.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; DROPS modülü bir uzaktan kumanda komuta sistemi ile birlikte yerde konuşlandırılabilmekte ve hızla bir askeri destek aracına veya treyler tabanlı sisteme monte edilebilmektedir.

Platform iki kişilik bir mürettebat tarafından işletiliyor ve biri hedefleri izlemek, diğeri ise belirlenen bu hedefleri vurmak için görev alıyor.

Özellikler

Sistem, dijital ateş kontrol sistemi ve radar ile birleştirilmiş 30mm Mk44 Bushmaster II otomatik topundan oluşmaktadır.

Sistem, 2 kilometre menzile sahip ve termal sensör ve bir lazer telemetreye sahiptir.

Sistemin, İngiltere tarafından bu ayın başında açıklanan 85 milyon dolarlık yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya gönderildiği açıklandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close