Hindistan, Sukhoi savaş uçağında uzun menzilli BrahMos füzesini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan, Sukhoi savaş uçağında uzun menzilli BrahMos füzesini test etti

Abone Ol 

Hindistan, Bengal Körfezi’ndeki bir Sukhoi-30MKI savaş uçağından atılan genişletilmiş menzilli BrahMos süpersonik seyir füzesini başarıyla test ettiğini açıkladı.

Üst düzey bir savunma yetkilisi TOI’ye verdiği demeçte, “Havada yakıt ikmali olmaksızın yaklaşık 1.500 km’lik bir savaş yarıçapına sahip olan Sukhoi ve 450 km menzilli BrahMos füzesi başarı ile test dildi.” açıklamasında bulundu.

Üst düzey savunma yetkilisi; “Ölümcül Sukhoi-BrahMos kombinasyonu, çok uzun menzillerde kara veya deniz hedeflerine karşı stratejik bir güç sağlayacak bir unsurdur. BrahMos füzeleri,  özellikle yüksek değerli askeri hedeflere, yeraltı nükleer tesislerine, kara veya uçak gemilerindeki bulunan komuta ve kontrol merkezlerine ve açık denizlerdeki diğer savaş gemilerine nokta vuruşlu saldırılar gerçekleştirebilir.” ifadelerini kullandı.

Hindistan ordusu tarafından yapılan açıklamada; “Ses hızının neredeyse üç katı özelliğe sahip olan ve konvansiyonel bir füze olan BrahMos’un, 800 km menzilli varyantı da şu anda geliştirme denemelerinden geçiyor ve 2023’ün sonuna doğru üretime hazır olacak.” ifadeleri kullanıldı.

Hint-Rus ortak girişimi olan BrahMos füzesi, denizaltılardan, gemilerden, uçaklardan veya kara platformlarından fırlatılabilen süpersonik seyir füzeleri üretiyor.

Kaynak:M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close