Hindistan basını: Hükümet, Pakistan'ın arkadaşı Türkiye'den ZCQM İHA'ları mı alacak? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan basını: Hükümet, Pakistan’ın arkadaşı Türkiye’den ZCQM İHA’ları mı alacak?

Abone Ol 

Zyron Dynamics isimli Türk şirketi Hindistan’a multirotor mini bir İHA olan ZCQM’yi sunmaya hazırlanıyor. Bu Türk İHA’sı 1.2 km yükseklikte 80 dakika uçabiliyor. Peki Modi hükümeti Pakistan’ın yakın dostu Türkiye’den silah satın alacak mı?

-Hindistan merkezli the Indian Nation’da yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Pakistan’ın özel dostu olan bir Türk firması, Hindistan’a mini İHA sunmaya hazırlanıyor.

Bu mini İHA, Ankara merkezli Zyron Dynamics tarafından geliştirildi. Hindistan’ın DCM Shriram Industries şirketi, bu şirketin yüzde 30 hissesini satın aldı. Şirket, çok rotorlu İHA platformu ZCQM’nin başarılı denemelerin ardından ihracata hazır olduğunu söyledi.

Ancak şu ana kadar Hindistan’dan bu Türk İHA’sına resmi bir ilgi gösterilmedi.

Türk şirketi Hindistan’da lansmana hazırlanıyor

Zyron Dynamics, bu çok rotorlu İHA platformunu Hindistan’da kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu İHA, şirketin Hindistan’da tanıtılacak ilk ürünü olacak. Ağustos ayında 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda imzalanan anlaşmaya göre, Hintli şirket DCM Shriram Industries, şirketin yüzde 30 hissesini 3,5 milyon dolara satın almıştı.

1.2 km yükseklikte 80 dakika havada kalabilir

Şirket, gelecek yıl Hindistan’a bu dronelardan 100 adet ihraç edebileceğini iddia ediyor. Şirket ayrıca Mart 2022’de Hindistan’da savunma ihaleleri için gösteri uçuşlarj gerçekleştirecek. Zyron Dynamics, ayrıca ürünü Hindistan üzerinden Doğu Asya ülkelerine de ihraç etmeyi planlıyor. Şirket, ZCQM çok rotorlu İHA platformu için Uluslararası Askeri Sertifikasyon sürecini de tamamladı. ZCQM yerden 1,2 km yükseklikte 80 dakikaya kadar uçabiliyor.

Türk ZCQM İHA’sı her havada uçabilir

Bu Türk şirketi, ZCQM’nin çöl, kum fırtınası, kutup soğuğu, şiddetli yağmur ve kar fırtınası gibi çeşitli hava koşullarında çalıştırılabileceğini iddia ediyor. Şirket, bu test sayesinde Uluslararası Askeri Sertifikasyon Sertifikasını da (MIL-STD-810G) aldı. Zyron Dynamics, geliştirme denemelerinin çoğuna halen devam etmekte.

 

Kaynak: M5

Çeviri: Cengiz Büyükuncu

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close