Helikopterleri Füzelerden Koruyan Elektronik Harp Sistemi: HEHSİS - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Helikopterleri Füzelerden Koruyan Elektronik Harp Sistemi: HEHSİS

Abone Ol 

Hava savunma füzelerinin gelişimiyle ile beraber hava araçları için tehdit de günden güne büyüyor.

Helikopterler gibi sürat ve manevra kabiliyeti savaş uçaklarına kıyasla çok daha zayıf olan platformları korumak için de önlemlerin en üst seviyede alınması gerekiyor. Elektronik Harp alanında uzun yıllardır çalışmaları olan ASELSAN, helikopterlerin gelen tehdidi algılamak ve çeşitli şekillerde bu tehditlerden kurtulması için de HEHSİS sistemini geliştirdi.

HEHSİS ismini “Helikopter Elektronik Harp Sistemi” kelimelerinin kısaltmasından alıyor. HEHSİS, helikopterler için geliştirilmiş olsa da sabit kanatlı hava platformlarda da kullanılabilen bir entegre Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi.

Sistem; Radar İkaz Alıcısı (RWR), Füze İkaz Alıcısı (MWR), Lazer İkaz Alıcısı (LWR), RF karıştırıcı ve karşı tedbir atıcının birleşiminden meydana geliyor. Üst düzeyde durumsal farkındalık sağlayan HEHSİS, veri füzyonu sonrasında tehdide özel en uygun karşı tedbir sistemini aktive ederek pilotun iş yükünün olabildiğince azaltıp en üst seviye de koruma sağlanmasını sağlıyor.

HEHSİS’teki radar ikaz alıcı, C-J frekans bandında hızlı tehdit tespiti, sınıflandırma ve teşhisi yapabiliyor. Pasif
morötesi teknolojisi ile çalışan ve tehditleri fırlatılış anından itibaren algılayan füze ikaz alıcı, çoklu tehdit analiz ve takip kabiliyetine haiz.

Lazer ikaz alıcı, lazer işaretleyici, güdüm ve mesafe bulucu tehditlerinin tamamına karşı etkili. RF karıştırıcı I-J frekans bandında tehdit takibi ve tehdide özel aktif karıştırma işlevini yerine getirmekte. Sahte hedef atıcı, otomatik, yarı-otomatik, manuel ve By-Pass modlarında çalışabiliyor.

Radar ikaz alıcısı, füze ikaz alıcısı, lazer ikaz alıcısı, RF karıştırıcı ve karşı tedbir atıcı sistemleri süit olarak
çalışabildiği gibi, kullanıcı ihtiyacı doğrultusunda alt sistem bazında farklı konfigürasyonlarda da çalışabilmekte.

Tehdit, durum, platform ve istihbarat verilerini eş zamanlı değerlendirebilen süitte programlanabilir sesli uyarılar ve gelişmiş semboller kullanıldı.

Sistemde kullanılan merkezi yönetim fonksiyonu sunan yüksek teknolojili entegre süit; modüler entegrasyon yapısı ve açık mimarisi ile kullanıcı taleplerine göre kolaylıkla uyarlanabildiği gibi yeni teknolojileri de bünyesine dahil edebiliyor.

TSK tarafından başarıyla kullanılan  HEHSİS’in ihracatı da gerçekleştirildi. Şili Silahlı Kuvvetleri envanterindeki AS 532 COUGAR helikopterlerine HEHSİS entegrasyonu gerçekleştirildi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close