Hava Komuta Kontrol Sistemi: HAKİM - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hava Komuta Kontrol Sistemi: HAKİM

Abone Ol 

ASELSAN tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, Türkiye’nin ilk hava komuta kontrol sistemi olacak.

ASELSAN, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi ile ilgili detayları içeren bir yazı yayımladı. Yazıda sistem ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenecek milli harekât ihtiyaçlarıyla uyumlu olarak geliştirilecek ve gelecekte envantere girmesi planlanan sensör, silah sistemi ve komuta kontrol unsurları ile sorunsuz olarak entegre edilebilmesini sağlayacak bir Hava Komuta Kontrol Sistemi geliştirmek amacıyla Milli Savunma Bakanlığının oluru alınarak 31.03.2020 tarihinde Hv.K.K.’lığı ile protokol imzalanmıştır.

Ayrıca farklı bir ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanlığının hava komuta kontrol ihtiyacını karşılamak üzere 2014 yılından beri yürütülen pazarlama ve iş geliştirme faaliyetleri neticesinde 2020 yılında ülkemizin ilk hava komuta kontrol sistemi ihracatı olarak HAKİM Hava Komuta Kontrol Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme ve protokol kapsamında, yeni nesil teknoloji altyapısı üzerine tarihi 1909 yılına kadar uzanan Hv.K.K.’lığının yüzyılı geçen tarihi bilgi mirasından ilham alınarak geliştirilen HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, ülkemizde yüzde yüz Türk mühendisliği ile geliştirilen ilk milli hava komuta kontrol sistemi olacak ve bu sayede Türkiye, kendi hava komuta kontrol sistemini geliştiren ve ihraç eden sayılı ülkeler arasına girecektir.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, NATO bünyesinde yirmi yılı aşkın bir süredir geliştirme faaliyetleri devam eden ACCS Projesinin gerçek zamanlı kısmına denk gelen hali hazırda Hv.K.K.’lığının kullanımında olan MASE/MICE ve CSI sistemlerinin de görevlerini yapmak üzere, Sensör Veri Füzyonu (SFP – Sensor Fusion Post), Tanımlanmış Hava Resmi Oluşturma (RPC – Recognized Air Picture Production Center) ve Hava Görev ve Trafik Kontrol (ACC – Air Command Control) yeteneklerini sağlayacak NATO standartları ile uyumlu bir komuta kontrol sistemi olarak geliştirilmektedir.

Hava Kuvvetleri bünyesinde stratejik ve operasyonel seviyede hazırlanan görev ve harekât planlarına uygun olarak, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi taktik ve operasyonel seviyede gerçek zamanlı cari durum komuta kontrol faaliyetlerinin icrasına imkân sağlayacak kabiliyette olacaktır. Bu doğrultuda:

• Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu erken ihbar radarlarını kontrol ve yönetimini icra edecek ve aldığı radar verisini füzyona tabi tutarak hatasız ve güvenilir yerel hava resmi (LAP – local area picture) oluşturacaktır.

• Hava izlerinin, ATO/ACO/uçuş planı/IDCBO ve istihbarat temelli otomatik veya manuel teşhislerinin yapılmasına imkân sağlayarak tanımlanmış hava resmi (RAP – recognized air picture) oluşturacaktır.

• Kara ve Deniz Kuvvetlerinden ilgili linkler üzerinden alınacak hava ve su üstü izleri korelasyona tabi tutarak müşterek ortam resmi (JEP – joint environment picture) oluşturacaktır.

• Yöntemsel hava sahası kontrol ve hava trafik kontrol faaliyetlerinin icrasına imkân sağlayacaktır. Tehdit Unsurlarına karşı en uygun zamanda en etkin önleme unsurunun belirlenmesine yönelik tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritmalarına sahip olacaktır.

• Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu erken ihbar radarlarını kontrol ve yönetimini icra edecek ve aldığı radar verisini füzyona tabi tutarak hatasız ve güvenilir yerel hava resmi (LAP – local area picture) oluşturacaktır.

• Hava izlerinin, ATO/ACO/uçuş planı/IDCBO ve istihbarat temelli otomatik veya manuel teşhislerinin yapılmasına imkân sağlayarak tanımlanmış hava resmi (RAP – recognized air picture) oluşturacaktır.

• Kara ve Deniz Kuvvetlerinden ilgili linkler üzerinden alınacak hava ve su üstü izleri korelasyona tabi tutarak müşterek ortam resmi (JEP – joint environment picture) oluşturacaktır.

•Yöntemsel hava sahası kontrol ve hava trafik kontrol faaliyetlerinin icrasına imkân sağlayacaktır. Tehdit Unsurlarına karşı en uygun zamanda en etkin önleme unsurunun belirlenmesine yönelik tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritmalarına sahip olacaktır.

Türkiye’nin lider sensör ve silah sistemleri üreticisi ASELSAN ürünü olan HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, kendi sensör ve silah ekosistemi ile tam uyumlu olarak geliştirilmekte olup yakın dönemde Türk Hava Kuvvetlerinin envanterine girecek olan yeni nesil RadNet Sistemi, EİRS Radarı, HİSAR ve SİPER Hava Savunma Füze Sistemleri ile tam entegre çalışacaktır. Bununla birlikte, HAKİM yurt dışı versiyonu ile doğu bloku radar ve silah sistemleri ile tam entegre olarak çalışabilecek bir altyapıya sahip olacaktır.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, hem NATO sensör ve silah sistemleri hem de doğu bloku radar ve silah sistemleri ile tam entegre olabilen bir komuta kontrol sistemi olması sebebiyle, Türkiye dünyada bu yeteneklere ve yüksek ihracat potansiyeline sahip olan birkaç ülkeden biri olacaktır. İhracat hususundaki yüksek potansiyeli sayesinde tam uyumlu olduğu silah ve sensör sistem ekosisteminin de ihracı hususunda önemli bir lokomotif olması beklenmektedir.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi entegrasyon kabiliyetlerinin yanı sıra web tabanlı mikroservis mimarisi, milli üretim ASELSAN ürünleri, üst düzey siber güvenli haberleşme altyapısı ve ölçeklenebilir bulut altyapısı sayesinde esnek ve mobil yönetim yeteneği ile yeni nesil muharebe bulut bilişim ağı kavramının ülkemizdeki öncüsü olarak askeri yeteneklerimizde yeni bir teknoloji devriminin daha önünü açacaktır.

HAKİM sistemi ile birlikte Türk Hv.K.K.’lığı NATO standardında milli bir Hava Komuta Kontrol Sistemine sahip olacak ve milli ürünlerle harekat yeteneği kazanmış olacaktır. Bu yeteneğe ek olarak, halihazırda imzalanmış HAKİM ihracat sözleşmesi ile söz konusu ülkenin Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışabilme ve harekât icra etme kabiliyetine sahip olacaktır. Uzun vadede muhtemel diğer ülkelerin envanterine de HAKİM Sisteminin girmesi ile Hava Kuvvetlerimizin farklı ülkelerle birlikte milli link yetenekleri ile çalışabilme imkânı sağlanacaktır.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, ülkemiz hava hakimiyetinin güvencesi olarak ASELSAN milli ekosisteminin ülkemize sunduğu ürünler içerisinde yer alacaktır.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close