F/A-18 Super Hornet Hindistan donanması için rampa testlerini tamamladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

F/A-18 Super Hornet Hindistan donanması için rampa testlerini tamamladı

Abone Ol 

Boeing, iki adet F/A-18E Super Hornet uçağının Hindistan Donanması için yapılan rampa testlerini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Hindistan Donanması, filosundaki INS Vikramaditya uçak gemisinde kullanılmak üzere yeni bir alım yapacak. Multi-Role Carrier-Borne Fighter (MRCBF) olarak adlandırılan bu alım temelde Hindistan Donanmasındaki uçak gemilerinde kullanılacak ve Mig-29K uçaklarının yerine kullanılabilecek yeni bir uçak almak.

Uçakların kullanılacağı INS Vikramaditya uçak gemisi; Rus yapımı, modifiye edilmiş, Kiev sınıfı bir uçak gemisi. INS Vikramaditya diğer uçak gemilerinden farklı olarak uçakların kalkışını sağlamak için mancınık sistemi kullanmıyor. Gemideki pistin ucundaki rampa uçakların havalanmasına destek olacak bir yapı olarak belirlenmiş.

ABD donanmasının mancınık sistemi ile uçak gemilerinde kullandığı F/A-18 uçakları, yapılan testlerin sonucunda rampa sistemi vasıtasıyla de kullanılabilmesi amaçlanıyor. Boeing, Hindistan Donanması için Fransız Dassault’un Rafale uçağının donanma versiyonu olan Rafale-M ile rekabet içinde.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close