Çin ve Yeni Zelanda arasında gerilim: "AUKUS savunma işbirliğine katılmayın" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin ve Yeni Zelanda arasında gerilim: “AUKUS savunma işbirliğine katılmayın”

Abone Ol 

Çin, Yeni Zelanda’ya uyarıda bulundu.  ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki güvenlik paktı AUKUS’un yeni savunma işbirliğine katılmaması gerektiğini savundu.

‘SİLAH YARIŞINI TETİKLEMEYİN’

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Cang Şiaogang, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AUKUS’un, “nükleer silahların yayılmasının önlenmesi rejiminin altını oyduğu” ve “silah yarışını tetiklediğini” savundu.

‘BENCİL ÇIKARLAR’

AUKUS’un, “bencil jeopolitik çıkarlar için oluşturulduğu” görüşünü dile getiren Sözcü Cang, “Tarafları, bu yanlış ve tehlikeli yolda daha ileriye gitmekten, kendi güvenlik çıkarlarını zedeleme pahasına uluslararası ve bölgesel barışı ve istikrarı sabote etmekten kaçınmaya çağırıyoruz.” dedi.

AÇIKLAMA ‘İKİNCİ AYAKTAN’ SONRA GELDİ

Çin’in açıklaması, Avustralyalı savunma yetkililerinin, AUKUS’un, siber savaş, yapay zeka ve hipersonik silahları kapsayan ve “2. Ayak” olarak adlandırılan yeni savunma işbirliği hakkında Yeni Zelanda’yı bilgilendirmesinin ardından geldi.

YENİ ZELANDA’DAN CEVAP GECİKMEDİ

Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Avustralya ile yapılan toplantının AUKUS’un 2. Ayağı’na katılımla ilgili olmadığını, pakt dışındaki ülkelerin yeni işbirliğine dahil edilmesi konusunda henüz bir takvimin belirlenmediğini belirtti.

AUKUS ANLAŞMASI NEDİR?

ABD ve İngiltere’nin teknoloji transferiyle Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltı filosu oluşturmasını hedefleyen AUKUS anlaşması, 16 Eylül 2021’de imzalanmıştı.

Anlaşmada Çin’in adı anılmasa da 3 ülkenin “artan bölgesel güvenlik endişelerine” yaptıkları vurgu, işbirliğinin Pekin’in bölgedeki askeri gücünü dengelemeye yönelik bir pakt olduğu yorumlarına yol açmıştı.

ÇİN’İN TEPKİSİ

Çin, anlaşmaya tepki göstermiş, ittifakın bölgesel barış ve istikrara olduğu kadar nükleer silahların yayılmasına yönelik uluslararası çabalara zarar vereceğini vurgulamıştı.

Pekin yönetimi, anlaşmayla nükleer silahlara sahip olmayan Avustralya’ya nükleer teknoloji ve materyaller transfer edileceğine dikkati çekerek, nükleer silahların yayılması rejimi kapsamında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından denetlenmesini talep etmişti.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close