Çin, Sovyet döneminden kalma savaş uçaklarını SİHA’lara dönüştürüyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, Sovyet döneminden kalma savaş uçaklarını SİHA’lara dönüştürüyor

Planet Labs tarafından Defense News’e iletilen bu uydu fotoğrafında, 15 Eylül’de Çin’in Liancheng hava üssündeki asfaltta bir grup dönüştürülmüş J-6 SİHA görülebiliyor.

                                                                        Defensenews’de yayımlanan haber M5 tarafından çevrilmiştir.

Çin, doğu kıyısında bulunan, Tayvan yakınlarındaki iki hava üssünün uydu fotoğraflarıyla çok sayıda jeti sahada gösteren, SİHA’lara dönüştürülmüş 1950’lerden kalma, emekli olmuş savaş jetlerini ilk kez sergiledi.

Ayrıca, Çin’in ordusunun Doğu Komutanlığı, Weibo sosyal medya hesabı üzerinden, bir eğitim tugayının 2021’in ikinci yarısı için eğitim dönemine başlangıcında yapılan törenle ilgili bir gönderide, iki Shenyang J-6’nın fotoğraflarını yayınladı.

Fotoğraflar bilinmeyen bir hava üssünde çekildi ve törende, eğitim tugayının mensuplarının kimliklerini saklamak için dijital olarak sansür uygulandı. Üstelik, J-6’ların ait oldukları birimi tanımlayan beş haneli seri numaraları da dijital olarak bulanıklaştırıldı.

J-6’ların bulunduğu üssü belli etmemek için kullanılan bu seri numaralarını bulanıklaştırma uygulaması, Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nin resmi olarak yayınlanan görüntülerinde yaygın olarak kullanılıyor ama bu önlem bize J-6’ların hala aktif olarak hizmette olduğunu da söylüyor.

J-6’lar aslında, resmen 2010 yılında PLAAF hizmetinden emekli olan Sovyet Mikoyan-Gurevich MiG-19 uçağının birer Çin kopyası.

2010’da emekliye ayrılmalarından beri, Çin’in Tayvan’ın karşısındaki kıyı bölgelerindeki iki hava üssünün uydu görüntülerinde çok sayıda J-6 görüldü. Fujian eyaletindeki Liancheng ve komşu Guangdong eyaletindeki Xingning olarak da bilinen Yangtang-li hava üslerinde düzgün sıralar halinde park edilmiş halde görüntülendi.

Çin’in 2013’ten beri J-6’ları SİHA’lara dönüştürdüğü; ya düşman hava savunmasını boğmak için bir yem olarak ya da ilkel bir SİHA olarak kullanmak üzere modifiye ettiği ortaya çıktı. Liacheng’in 15 Eylül’de çekilen ve Planet Labs tarafından Defense News’e sağlanan uydu fotoğrafı, üsteki 50 adet J-6’yı gösterdi ve üstelik bunlardan dokuzu, üssün 7,830 metrelik pistinin hemen yanında resmedildi.

Xingning için güncellenmiş görüntüler henüz mevcut değil, ancak Nisan 2020’de alınan uydu görüntüleri üste 29 adet J-6’yı gösteriyordu ve üssün Google Earth’te yayınlanan eski uydu görüntüleri Mart 2013, Ekim 2014’te yerde taksi yapan uçakları gösteriyordu.

Yıllar içinde çekilen uydu fotoğraflarında da üslerin farklı noktalarında görülmüş olmaları, bu uçakların aktif olduğunu düşündürüyor. Liancheng ve Xingning, Tayvan’dan yaklaşık 275 mil uzakta, Çin’in kanunsuz bir eyalet olarak gördüğü, kendi kendini yöneten adayı J-6’ların menziline sokuyor.

Çin ise,  J-6’ları SİHA’ya dönüştürdüğünü henüz resmen kabul etmedi.

Kaynak: M5

Çeviri: Cengiz Büyükuncu

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close