Bayraktar TB2 ve AKINCI görüş hattı haberleşmesini NETA Communications'da üretilen antenler ile sağlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bayraktar TB2 ve AKINCI görüş hattı haberleşmesini NETA Communications’da üretilen antenler ile sağlıyor

Abone Ol 

Bayraktar TB2 ve AKINCI, LOS (Line of Sight-Görüş Hattı) haberleşmesini NETA Communications’da üretilen antenler ile sağlıyor.

1987 yılında çalışmalarına başlayan ve elektronik donanım, yazılım, mekanik, anten ile RF alanlarında faaliyet gösteren NETA Elektronik, NETA Communications ile savunma sanayiinde yerini aldı.

NETA Communications, yedi yıldır savunma sanayi alanında çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar kapsamında birçok anteni yerli ve milli imkanlarla geliştiren firma, önemli bi alanda ithalatın engellenmesini sağladı. Savunma Sanayii alanında çalışmalarını büyütmeyi amaçlayan NETA Communications, bünyesinde seri olarak üretilen antenler için savunma sanayi montaj ve üretim hattı açtı. Ayrıca firma , MIL-STD-810 standartına uygun çevresel test laboratuvarı kurdu ve bu laoratuvarda, nem, titreşim, tuz ve korozyon, sıcak ve soğuk testleri gerçekleştirebiliyor.

NETA Communications’ın savunma sanayii alanında geliştirdiği ürünler 5 grup altında toplanıyor. Bunlar:

  • GNSS/FTS/Telemetry
  • Conformal Antennas
  • LNA/Filter/Combiner OMT Products
  • Airborne and Ground Data Link Antenna Systems
  • Grup VSAT and SOTM Antenna Systems

Birinci grup; mühimmat, drone ve İHA ‘lar için hava ve yerde kullanılmak üzere geliştirilen ve üretimi yapılan ürünler. Bu gruptaki antenler aerodinamik yapılar göz önünde bulundurularak farklı mekaniksel yapılarda ve farklı çalışma bantlarında üretilebilmekte. Bu antenlerin yayılımı isterlere bağlı olarak yönlü ve yönsüz olarak da gerçekleştirilebiliyor. Tüm ürünler askeri çevresel standartlara uygun olarak üretiliyor.

İkinci grup; GNSS (GPS) antenleri için mühimmat çapına göre konforme edilmiş antenler. Bu antenlerde yüksek sıcaklıkta operasyonel olarak çalışabilen seramik malzemeler mevcut. Mühimmatlarda kullanılan ve yüksek sıcaklıkta operasyonel olarak çalışabilen uçuş sonlandırma antenleri ile telemetri verisini alabilmesi amacıyla kullanılan telemetri antenleri de konformal yapıda üretiliyor. Antenler, UHF bandından, Ku bandına kadar farklı frekans aralıklarında üretiliyor ve kullanılıyor

Üçüncü grup; birçok uygulama alanı olan ve uydu haberleşmesi, GPS haberleşmesi ve LOS (Line of Sight-Görüş Hattı) haberleşmeleri kapsamında üretilen ürünler. SATCOM ve VSAT antenlerinde kullanılan filtre ve OMT yapıları, KU ve KA bandında üretiliyor. NETA Communications aynı zamanda GPS haberleşmesinde kullanılmak üzere dünyadaki muadillerine göre çok küçük ve kazancı yüksek mühimmat gibi alanın dar olduğu uygulamalarda kullanılabilecek LNA ve Combiner yapıları da tasarlıyor ve üretiyor.

Dördüncü grup, NETA Communications’ın ürünleri arasındaki en çok dikkat çeken ve çok kritik bir ürün grubu. Bu gruptaki antenler İHA’lar ile yer istasyonunun haberleşmesini sağlayan LOS (Line of Sight-Görüş Hattı) antenler.  Bu antenlerin Türkiye’deki en önemli müşterisi BAYKAR Savunma. BAYKAR’ın LOS amaçlı kullanılan hem hava hem de yerdeki tüm antenlerini (UHF, S,C ve Ku band) NETA Communications üretiyor.

NETA Communications’ın tamamen yerli ve milli imkanlarla ürettiği bu antenler, yurdışından alınan muadillerine göre hem performans hem de maliyet açısından çok daha avantajlı. Halihazırda C ve KU bant antenleri seri üretimde ve 100’den fazla data link anteni BAYKAR’a teslim edilmiş durumda. BAYKAR’ın hem yurt içi hem de yurt dışı siparişlerinde bu ürünler başarıyla kullanılıyor. Bayraktar TB2’ler hem yurtiçi hem de yurdışında en yoğun kullanılan SİHA’lardan biri olduğu için NETA Communications’in data link anteni de sınıfında dünyada en yoğun kullanılan ürünlerden biri. Ürünün farklı sahalarda yoğun olarak kullanılması NETA Communications’ı gelen geri bildirimler sayesinde çok daha ileriye taşıdı..

Son grup; uydu haberleşmesi için kullanılan ürünler. Firmanın hem kara hem deniz uygulamaları için farklı ölçülerde KA bandında SATCOM antenleri mevcut. Bu ürünler birçok uydu operatöründen onay almış ve kullanıma hazır haldeler. NETA Communications bu gruptaki ürünleri de farklı çalışma frekansları için hazırlayabilmekte.

Neta Communications’ın ürünlerini web sitelerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

https://www.netacoms.com/

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close