Asfat'tan Azerbaycan'a Yerli Mekanik Mayın Temizleme Tehçizatı İhracı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Asfat’tan Azerbaycan’a Yerli Mekanik Mayın Temizleme Tehçizatı İhracı

Abone Ol 

ASFAT liderliğinde kamu ve özel kurumların işbirliğiyle üretilen yerli  Mekanik Mayın Temizleme Tehçizatı (MEMATT)’den 20 adet Azerbaycan’a ihraç edildi.

ASFAT’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “ASFAT’tan Can Azerbaycan’a Destek! Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına yönelik, ASFAT tarafından yerli ve milli imkanlarla ülkemizde ilk kez üretilen 20 adet MEMATT’ı (Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı) kardeş ülkemiz Azerbaycan’a ihraç ediyoruz.” denildi.

Azerbaycan’ın topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarması sonrası sahada yapması gereken en önemli iş mayın temizliği. Türk Kara Kuvvetleri mayın, el yapımı patlayıcı tespit ve imha (METİ) ile patlayıcı madde keşif ve imha (PMKİ) timleri, Azerbaycan’a destek için bölgeye gitmişti. Şimdi bu araçlar Azerbaycan Ordusu envanterine girdiğinde mayın temizleme süreci daha hızlı ve güvenli yürüyecek.

Kayseri 2’nci Ana Bakım Merkezinde, ARMOKS 500T zırh çeliğinden üretilen MEMATT, çelik paletlere ve 12,560 kg toplam ağırlığa sahip. Uzaktan kumandalı araç, 1,7 m genişliğindeki bir şeritte, 25 cm derinlikteki mayınları temizleyebiliyor ve 500 metre mesafeden kumanda edilebiliyor.

Saatte 4 kilometre hızla ilerleyebilen teçhizat, 25 santimetre derinliğe kadar inip, 1,7 metre eninde 1 kilometre uzunluğunda bir yeri 1 saatte mayınlardan temizleyebiliyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close