ASELSAN'ın şekil değiştiren İHA'sı uçuş testlerine devam ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ASELSAN’ın şekil değiştiren İHA’sı uçuş testlerine devam ediyor

Abone Ol 

ASELSAN bünyesinde yürütülen Şekil Değiştiren İHA Araştırma Projesinin birinci aşama konsept gösterim faaliyetleri gerçekleştirildi

ASELSAN bünyesinde yürütülen Şekil Değiştiren İHA Araştırma Projesinin birinci aşama konsept gösterim faaliyetleri, İTÜ stadyumunda gerçekleştirildi. Konsept gösterim faaliyetleri kapsamında, fırlatılan çok rotorlu insansız hava aracı prototipi otonom olarak kararlı uçuşa geçerek, verilen hedef noktalarına ulaştı. Gösterime ASELSAN Yönetim Kurulu Üye si Prof. Dr. İbrahim Özkol, Ar-Ge Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Elagöz ile Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Taha Yücel katıldı.

Şekil Değiştiren İHA Araştırma Projesinin amacı, çok rotorlu insansız hava araçlarına şekil değiştirerek farklı rejimlerde kararlı uçabilme kabiliyeti kazandırılması ve bu sayede ileride hareketli kara, deniz ve hava araçlarına entegre edilebilecek sistemlerin geliştirilmesine katkı sağlanması olarak kurgulandı. İleride bu tür İHA’lara çoklu olarak fırlatılabilme kabiliyetlerinin kazandırılması da mümkün.

Kaynak: Aselsan A Bülten

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close