ANKA S/İHA'da kritik eşik... Üretim sayısı 100'ü geçti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ANKA S/İHA’da kritik eşik… Üretim sayısı 100’ü geçti

Abone Ol 

TUSAŞ tarafından üretilen ANKA Silahlı/İnsansız Hava Aracı (SİHA) sayısı 100’ü geçti.

21 Şubat 2024 tarihinde Milli Muharip Uçak KAAN’ı göklerle buluşturarak büyük bir başarıya imza atan TUSAŞ, insansız sistemlerde de üretimini sürdürüyor. Bu kapsamda şirketin S/İHA alanındaki gelişiminde temel rolü üstlenen ANKA S/İHA’nın üretim sayısı 100’ü geçti. Üretimi tamamlanmış 102’nci ANKA, 26 Şubat tarihinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın TUSAŞ’I ziyaretinde görüldü.

Halihazırda Türk güvenlik güçleri tarafından çoklu adetlerde kullanılan ANKA ailesinin (ANKA-B/S/I/+) ihracat faaliyetleri de kesintisiz sürüyor. Tunus, Kazakistan ve Malezya gibi ülkelere ihracatı gerçekleştirilen ANKA’nın 2024 yılı içerisinde başka ülkelere de ihraç edilmesi bekleniyor.

ANKA

İlk uçuşunu 2010 yılında  gerçekleştiren ANKA S/İHA, keşif, gözetleme, sabit-hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve istihbarat görevlerinde kullanılıyor. 350 kg’a ulaşan faydalı yük kapasitesi sayesinde taşıdığı çeşitli milli güdümlü mühimmatlarla da tespit ettiği tehditleri etkisiz hale getirebiliyor. Tamamen otonom iniş, seyir ve dönüş kabiliyetine sahip olan ANKA, 30 saati aşkın görev süresine sahip ve 30.000 feet irtifada uçabiliyor. 2023 yılı içerisinde 200 bin uçuş saatini geride bırakan ANKA ailesi, hem yurtiçinde hem de yurt dışında başarıyla kullanılmaya devam ediyor.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close