ABD'ye ait Zumwalt sınıfı destroyer, hipersonik füzelerle donatılacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’ye ait Zumwalt sınıfı destroyer, hipersonik füzelerle donatılacak

Abone Ol 

USNI News, ABD Deniz Operasyonları Şefi Amir Mike Gilday’e atıfta bulunarak, Zumwalt sınıfı destroyerin hipersonik silahlara sahip ilk ABD deniz platformu olacağını açıkladı.

-Defense Post’ta yayımlanan haberin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır. 

 

USNI News, 16 tonluk üç destroyerden ilkinin 2025 yılına kadar “geminin iskele ve sancak taraflarına yerleştirilmiş en az iki set [hipsonik] füze tüpüne sahip olacağını” yazdı.

Tüpler, dört Ohio sınıfı nükleer güdümlü füze denizaltısına kurulan Çok Yönlü Kutu (MAC) sistemi şeklinde olacak.

C-HGB, ordunun Uzun Menzilli Hipersonik Silahı ve donanmanın Konvansiyonel Hızlı Saldırı hipersonik sistemi için standart mühimmatı. USNI News’e göre, ordu önümüzdeki yıl Lockheed Martin sistemini sahaya sürmeye hazırlanırken, sistemin deniz varyantı altı yıl içinde Virginia sınıfı Blok V nükleer saldırı gemilerine kurulacak.

‘Açık Deniz Saldırı Platformu’

Zumwalt’ı C-HGB fırlatıcılarıyla donatmak, donanmanın gizli gemiyi bir “açık deniz saldırı platformu” yapmak için yeniden odaklanmış stratejisinin bir parçası.

Gemi, başlangıçta, karadaki kuvvetleri desteklemek üzere 70 mil (112,7 kilometre) mesafeye kadar roket destekli mermiler fırlatmak için iki büyük 155 mm’lik top etrafında inşa edildi. Ancak donanma, “özel mühimmatı” maliyeti yüzünden satın alma planını terk etti.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close