ABD Ordusu, S-400 imha senaryolarına çalışıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, S-400 imha senaryolarına çalışıyor

Abone Ol 

ABD’li savunma sitesi Defence Blog’ta yer alan bir habere göre ABD ordusu Florida’da düzenlenen “EMERALD FLAG” tatbikatı kapsamında Rus yapımı muhabere araçlarına karşı eğitim faaliyeti gerçekleştirdi.

Haberde ABD Hava Kuvvetleri tarafından medyayla paylaşılan bir görsel kullanıldı. Görselde S-400 hava savunma sistemleri, Su-35 savaş uçakları ve denizaltılar “düşman hedefleri” olarak gözüküyor.
Tatbikatta aynı zamanda T-72 tankları da düşman hedeflerine örnek olarak gösterildi.
ABD güçleri tatbikatta kara ve hava silahlarıyla beraber uydu ve bilgisayar teknolojileri de kullandı. Tatbikatın amacının “21.yüzyıl savaşlarına hazırlık” olduğu belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılan basın açıklamasında tatbikatın Florida’da bulunan Eglin Hava Üssündeki test ve atış alanında yapıldığı not edildi. Tatbikat, 1-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Simülatif resimde ABD Donanması hava ve deniz unsurları, S-400’leri imha edebilmek için farklı sistemleri birbirleriyle haberleşecek şekilde tam koordinasyon da kullanarak taarruz gerçekleştirmeyi planlıyor. Kıyı bölgesine yakın konuşlu bir S-400 Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ve onu koruyacak kısa ve orta menzilli hava savunma sistemlerine karşı şematize edilen saldırı methodu şu şekilde:

İlk olarak S-400’lerin yerini belirlemek için yer gözlem uyduları, RQ-4B Stratejik İnsansız Hava Araçları gibi unsurları kullanılıyor.
Yer tespit ve teşhisinden sonra sistemi imha etmek için bir saldırı gurubu ile taarruzda bulunuluyor. Taarruz grubu, koruma amaçlı hava hava füzeleriyle yüklü savaş uçakları, hem taarruz hem komuta kontrol hem de elektronik harp görevlerini yerine getirecek savaş uçakları, elektronik, havadan ihbar kontrol (AWACS) uçakları, havadan yere güdümlü mühimmatlar, seyir füzeleri ve sahte hedefler olacak.

Taarruz gurubunda ana uçak olarak F-35B öne çıkıyor. F-35, hem radar kapasitesi, hem komuta kontrol görevi görebilmesi, hem elektronik harp kabiliyeti hem de MALD, MALD-J, MALD-X gibi sahte hedefleri yönlendirebilmesi ile operasyona yön veriyor.

E- HAWKEYE hem bölgeyi tarayıp hem de koordinasyonu sağlarken, F-35B ve E-2 HAWKEYE Awacs uçağının komutasındaki MALD, MALD-J, MALD-X gibi sahte hedefler, S-400 ile bölgedeki kısa ve orta menzilli füzelere hedef olarak kendilerini göstererek bu su sistemlerin onlara angaje olmasını sağlıyor. Akabinde F-35’lerden seyir füzesi ve güdümlü mühimmatlar S-400’lere atılıyor ve sistem imha ediliyor.

Bölgede olabilecek SU- 35 savaş uçaklarına karşı F-18 savaş uçakları koruma görevi icra ediyor. Bölgede bulanan AEGIS altyapılı savaş gemileri, radar ve ESM sistemleriyle hem denizden operasyona destek veriyor hem de hava savunma sistemleriyle koruma görevlerine yardım ediyorlar.
Su altından denizaltılarla bölgedeki gemilere gelebilecek tehdide karşıda hem denizaltı savunma harbi helikopterleri hem denizaltılar hem de bölgedeki savaş gemisi ortak savunma ve taarruz icra ediyor.

Bu görsel senaryolardan biri olup ABD Ordusu’nun farklı taarruz platformları ve imha senaryoları mevcut.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close