ABD ordusu, dış iskeletlerin peşinde: Peki 'dış iskelet' nedir? Ne işe yarar? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ordusu, dış iskeletlerin peşinde: Peki ‘dış iskelet’ nedir? Ne işe yarar?

Abone Ol 

ABD ordusu, Amerikallı savunma sanayisi şirketlerine askerlerinin performansını ve fiziksel dayanıklılığı geliştirmek için dış iskeletlerdeki en son gelişmeleri sordu. Dış iskeletler, savaş alanında yürürken, koşarken, zıplarken, tırmanırken veya manevra yaparken askerlerin gücünü, dayanıklılığını, güvenliğini ve ergonomisini iyileştiriyor.

-Military and Aerospace Electronics’de yayımlanan haberin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

ABD ordusu araştırmacıları, askerlerin savaş alanında daha hızlı hareket etmesine veya ikmal operasyonları sırasında ağır yükleri hareket ettirmelerine yardımcı olabilecek; elektrikli veya tamamen motorsuz dış iskeletler tasarlayıp inşa edebilecek şirketler aradıklarını bildirdi.

Massachusetts eyaletinin Natick kasabasında bulunan ABD Ordu Muharebe Yeteneklerini Geliştirme Komutanlığı Lehim Merkezi (CCDC SC) yetkilileri, Manevra veya Lojistik Destek Faaliyetleri Sırasında İnsan Performansının Arttırılması için Güçlendirilmiş ve Güçlendirilmemiş Dış İskeletler için resmi bir bilgi talebi (W911QY22REXOS) yayınladı.

Öncelikle pazar araştırması için olan bu resmi bilgi talebi, lojistik destek sırasında tekrarlanan görevler sırasında veya savaş alanında hareket ve manevra için asker performansını artırmaya yardımcı olabilecek dış iskelet teknolojileri geliştirebilen şirketleri belirlemek için gerçekleştirildi.

DIŞ İSKELETLER NE İŞE YARAR?

Dış iskeletler, yürüme, koşma, kaldırma veya taşıma sırasında güvenliği sağlarken ve fiziksel yaralanma riskini azaltarak askerlerin gücünü, dayanıklılığını ve ergonomisini geliştirmek için yenilikçi bir yaklaşım.

Dış iskeletler, bir piyadenin hareketliliğini, fiziksel dayanıklılığını ve yük taşıma kapasitesini (alt sırt ve bacaklardaki aşırı baskıyı önleyerek) artırabilen bilgisayar kontrollü cihazlardır. Bu teknoloji aslında,  askerlerin zorlu görevleri yerine getirmesine yardımcı olan giyilebilir bir robottur.

ABD ordusu araştırmacıları, dış iskelet teknolojisinin savaş alanında kullanım için hazır olup olmadığını öğrenmek istediğini söylerken; aynı zamanda askeri pazarı, kullanıcı güvenliği, konforu, kullanım kolaylığı, kullanıcı kıyafeti ve ekipmanı ile entegrasyon ve enerji verimliliği açısından değerlendirmeye çalışıyor.

Amerikalı askeri araştırmacılar, kaldırma, yükleme, boşaltma ve taşıma görevleri sırasında dış iskeletlerin askerlerin yaralanma riskini azaltmaya tam olarak nasıl yardımcı olabileceğini bilmek istiyor.

DIŞ İSKELET GİYEN ASKERLER TAM OLARAK NELER YAPABİLECEK?

Askerlerin savaş alanında dış iskelet olmadan yapabileceklerinden daha hızlı ve daha uzun süre hareket etmelerini sağlamaktan kasıt aslında şu:

44 ila 62 kg yük taşırken yürümek; çömelmiş duruşta yürümek, merdivenleri tırmanmak ve 34 ila 40 kg’lık bir savaş teçhizatı giyerken kapalı bir alanda sürünmek; dik arazide yürümek ve koşmak; yakın mesafede etkili dövüşmek; kum torbalarını doldurmak; 270 kiloluk yük ve kişiyi itfaiyeci şeklinde taşıyarak hareket ettirmek; tank paletlerini takmak ve çıkarmak; yüksek yerlerden atlamak; veya paraşütle atladıktan sonra güvenli iniş yapmak dış iskeletin bir askere sunabilecekleri arasında.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close