ABD Donanması'nın Tehlikeli Yeni Drone Filosu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması’nın Tehlikeli Yeni Drone Filosu

Abone Ol 

Askeri alandaki değişim ve gelişim özellikle İnsansız Hava Araçları (Drone) ile çok farklı boyutlara doğru ilerlemeye devam ediyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Drone olarak bilinen İnsansız Hava araçları uzun zamandır askeri gelişmelerde ön plana çıkmış durumda. Askeri Drone’lar günden güne gelişirken artık donanma güçleri de bu teknolojiden faydalanmaya ve İnsansız Deniz Araçları ile donanmalarını güçlendirmeye başladılar. 

Geleceğin deniz savaşlarında, insansız deniz araçları veya gemilerinin önemi hızla artarken, ABD donanması da daha gelişmiş insansız gemiler için çalışmalarını hızlandırdı.  

ABD donanması bu alanda yalnızca yeni bir Drone Gemi Filosunu hayata geçirmekle kalmıyor, insanlı ve insansız sistemlerden oluşan ve sürekli gelişen bir filo konsepti oluşturuyor. Bu filoyu, yeni nesil silahlar, sensörler ve son teknoloji radar sistemleri kullanarak silahlandırıyor.

İnsansız sistemler; ABD’nin Güdümlü Füze Fırkateyni projesi olan Frigate (FFG/X), karada ve denizde hareket kabiliyetine sahip olan Amfibi askeri birlikleri ve ABD donanmasının yakın dönemde geliştirilmiş olduğu Kıyı Muhabere gemisi LCS sınıfı gemilerle ile entegre ediliyor. 

Yine bu sistemlerde SPY-6 olarak adlandırılan radarların kullanılması için çalışmalar yapılıyor. SPY-6 radarları, mevcut radar sistemlerine göre nesneleri yaklaşık olarak 35 kat daha fazla algılama yeteneğine sahip.

 Dünya silah sektörü devlerinden birisi olan Amerikan Raytheon firmasının mühendisleri, SPY-6 radarlarının; insansız sistemler gibi yeni platformlara entegre olacak şekilde kolayca ölçeklendirilebileceğini ve yeniden yapılandırılabileceğini açıkladı.

Raytheon Füzeleri ve Savunma Deniz Radar Sistemleri Direktörü Scott Spence The National  Interest’e yaptığı açıklamada;

“Mühendislerimiz SPY-6’yı tasarladıklarında, operasyon ve bakımları iyileştirmek için ortak donanım ve yazılım mühendisliği çalışmaları yapıyorlardı.

Donanımın, yazılım değiştikçe sık sık değişmesi gerekmez. Yani; yeni yazılım, aynı donanımla farklı tehdit ve unsurları ayırt etmek için çalışabilir. Bu nedenle SPY-6 teknolojisi filo unsurlarına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Hem mevcut hem de ortaya çıkan tüm yeni platformlara yerleştirilebilir. 

Bu, hem maliyet tasarrufu elde edilmesini hem de filoya yeni yetenekler kazandırmayı hızlandırıyor.” açıklamasında bulundu. 

Spence donanmanın bu çalışmalarla; küçük, orta ve büyük ölçekteki tüm insansız drone sistemleri ile birlikte daha hızla geliştiğini kaydediyor. Sepence; SPY-6 radarı ve GaN teknolojisinin , insansız sistemlere ve daha farklı platformlara uyarlayabilecek çalışmalarının da devam ettiğini belirtiyor.

Spence göre; bu yeni çalışmalar meyve verirse SPY-6s teknolojisinin ölçeklenebilirliği daha üstün ve güçlü performanslar elde etmek için daha çeşitli uygulama alanlarında kullanılabilecek. Teknik olarak sürü drone oluşturmak için kullanılan mevcut RF sistemlerinin performansını artırmak üzerine yapılan çalışmalar, sistemi Filolara kolayca uygulanabilecek hale getirecek. Spence; bu şekilde sistemin gövdesini parçalamadan yani bir kaç farklı ağ sistemi yerine tek ağ sistemi ile büyük sürü donanmalara ulaşılabileceğini belirtiyor. 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close