ABD Donanması'nın LCS'ler ile Sorunları Devam Ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması’nın LCS’ler ile Sorunları Devam Ediyor

Abone Ol 

Kıyı Muharebe Gemileri olan LCS’ler, Freedom (Özgürlük) sınıfı ve Independence (Bağımsızlık) sınıfı olmak üzere iki sınıfla temsil ediliyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Tasarımları farklı olsa da, üretimlerindeki amaçları birbirine çok benziyor: Bu araçlar, daha büyük ve açık denizde görev alan donanma gemilerine göre kıyıya daha yakın bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanıyorlar.

Her ikisi de, yangın, devriye ve konvoy refakatçiliği veya mayın temizleme dahil olmak üzere bir dizi olası duruma daha iyi yanıt vermek için ve denizdeyken değiştirilebilen bir dizi görev modülüyle son derece esnek olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kağıt üzerinde, her iki LCS gemi sınıfı da, tek bir platformda bir çok farklı işlevselliğe sahip. Ancak her iki Littoral Savaş Gemisi sınıfı da uygulamalar sırasında sorunlarla boğuştu.

Bir Freedom sınıfı gemi, San Diego’dan Nova Scotia’ya giderken debriyaj sorunu nedeni ile kıyıdan ayrılamadı. Freedom sınıfı üç gemi ise, deniz suyunun motorlarına nüfuz etmesi, bu nedenle contaların arızalanması ve paslanması nediyle kapsamlı hasar aldı ve motor revizyonuna gitmesi gerekti. Tasarım kusuru ve onarım maliyetleri bir yana yüksek yoğunluklu bir savaş ortamında hayatta kalamayabilecekleri konusunda da eleştirildiler.

Fakat sorunlar burada bitmiyor. Donanma, tüm Freedom sınıfının bir sonraki duyuruya kadar limanda kalmasını zorunlu kılan başka bir kusuru daha ortaya çıkardı.

Sudaki Ölü

Freedom sınıfında yaşanan ateşleme/itme sistemiyle ilgili bir sorun, yeniden tasarımı gerektirebilir. ABD Donanması’ndan bir yetkili E-postayla yaptığı bir açıklamada sorunu şöyle özetledi:

“Hükümet, her ikisi de Freedom Littoral gemilsi modeli olan USS Detroit ve USS Little Rock’ın birleştirme teçzihatları ile ilgili önemli bir kusuru araştırıyor.

Orijinal ekipman üreticisi olan RENK AG ile birlikte Donanma ve Lockheed Martin ekiplerimiz bu kusurun temel neden analizini yapmaktadır. Donanma ve Lockheed Martin bu sorunu incelerken, hizmet içi gemilerin tümünde riski azaltmak için tedbirler alındı. Sorunun kapsamı belirlendikten sonra Donanma, gemileri onarmak ve mümkün olan en kısa sürede denize geri döndürmek için tüm endüstri ile birlikte çalışacak.”

Freedom sınıfının sorunlarından birisi güçlü ve dayanıklı tasarım gereksinimleri olabilir. Sınıfın tasarım aşamasında, geminin gereksinimlerinden biri 40 knot ve üzerinde yüksek hızda olmasıydı.

Bu hızlara ulaşmak ve gerekli miktarda güç çıkışı elde etmek için, bu gemi sınıfının iki dizel motoru ve normal seyir sırasında kullanılmayan iki gaz türbini motorunu çalıştırması gerekir.

Sonuç olarak, art arda dört motoru geminin itme millerine bağlayan şanzımanın karmaşık bir yaıda olduğu söylenebilir. Geminin debriyajı içindeki birleştirici dişli yatakları hatalı olabilir ve arızaya yatkın olabilir.

Diğer Litterol Freedom sınıfı gemilerinin aynı tasarım sorunundan etkilenmediği söyleniyor olsa da, Freedom sınıfının tamamı bu sorunu aşmak için yeniden tasarlanmış yatak bileşenlerine ihtiyaç duyabilir. Bu görev büyük olasılıkla Freedom sınıfı tasarımcısı olan Lockheed Martin tarafından üstlenilir.

Sonuç olarak sınıfın potansiyel kusuru önemli olmayabilir. Hem Independence hem de Freedom gemilerinin yerini nihayetinde, Deniz Kuvvetlerinin LCS sınıflarına benzer şekilde daha düşük tehdit durumlarında kullanmak isteyeceği İtalyan tasarımı bir fırkateyn olan FFG (X) alacak.

Bu nedenle; onarım ücretini tam olarak kimin ödeyeceği daha da önemlisi onarımların Freedom sınıfını nasıl etkileyeceği ve donanmanın diğer Freedom Sınıfı gemilerinin onarımlar bitene kadar limanda olup olmayacağı bir kenara bırakılacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close