30mm Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi: MUHAFIZ - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

30mm Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi: MUHAFIZ

Abone Ol 

Uzaktan Kumandalı Silah Sistemleri(UKSS) alanında dünya markası olan ve halihazırda bu alandaki ürünleri ~20 farklı ülkede kullanılan ASELSAN’ın denizlerdeki ürünlerinden biri MUHAFIZ.

Daha önce 12.7mm STAMP ve 25mm STOP UKSS’leri incelemiştik. Bugün ele aldığımız ise 30mm MUHAFIZ UKSS.

Sistemler ilerlerken yalnızca kalibresi büyümüyor aynı zamanda bilgi birikimi de oluşuyor. Bu kapsamda ASELSAN, MUHAFIZ’ın tasarım ve geliştirme sürecinde STOP’tan elde edilen bilgi ve birikiminden önemli ölçüde faydalandı.

MUHAFIZ halihazırda ASELSAN’ın denizlerdeki en yüksek kalibreye sahip Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi.

30 mm Mk44 BUSHMASTER-II silahını kullanan MUHAFIZ, dakikada 200 mermi atabiliyor. Sistem, -15 ile 60 derece arasında değişen yükselme açılarına ve kayar bilezikle 360 derece yanca dönebilme kabiliyetine sahip.

Sistem hedef belirlemek için temel olarak gelişmiş gündüz ve gece elektro optik kameralarını kullanıyor. Gemi radarıyla da entegre çalışabilen MUHAFIZ, kendi elektro optik sensörünü kullanmadan da gemi radarının bilgilerini sağladığı hedeflere otomatik angaje olabiliyor.

Sistem, GÜNGÖR HD yüksek çözünürlüklü gündüz kamera ve ASIR termal kameralarından oluşturulan  elektro optik sensör kısmı ile oldukça yüksek kalitede gece gündüz görüntü alabiliyor. Ayrıca ASELSAN, elektro optik sensörlerin daha da kabiliyetli hale helmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

MUHAFIZ, gelişmiş elektro optik kabiliyeti sayesinde  entegre olduğu deniz platformunun keşif, gözlem ve durumsal farkındalık kabiliyetlerini de önemli ölçüde artırıyor.

MUHAFIZ, savaş harekat merkezinden veya köprü üstüne kurulan konsollar ile kontrol edilebiliyor. Yine isteğe göre düşük orta veya yüksek atış hızlarında atışlar yapılabiliyor.

Oldukça yüksek bir takip kabiliyeti olan MUHAFIZ, asıl olarak su üstü asimetrik hedeflere  karşı görev yapmakla birlikte hava hedeflerine de kısıtlıda olsa angaje olabiliyor.

MUHAFIZ’a yurt dışından oldukça talep gösterilmekte. Halihazırda Katar, Azerbaycan, Hırvatistan, Filipinler ve Malezya’nın Donanmaları MUHAFIZ entegreli farklı çaplardaki gemileri kullanıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close