300'üncü Silah Taşıyıcı Araç TSK'ya teslim edildi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

300’üncü Silah Taşıyıcı Araç TSK’ya teslim edildi

Abone Ol 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen “STA Projesi 300. Araç Teslim Töreni”, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve savunma sektörü temsilcilerinin katılımı ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) Gölbaşı tesisinde gerçekleşti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün teşrifleriyle gerçekleştirilen programda, STA Projesi kapsamında FNSS tarafından özgün olarak tasarlanarak üretimi gerçekleştirilen PARS 4×4 ve KAPLAN Silah Taşıyıcı Araçlar ve Uzaktan Komutalı Tanksavar Kuleleri hakkında Program Müdürü Kerem Kaplan tarafından bir sunum gerçekleştirildi. STA Projesi teslimatları kapsamında değerlendirmelerde bulunan SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün açıklamasında şunları kaydetti:

“Kara Kuvvetleri Komutanlığımız envanterinde bulunan Kornet-E silahların ve Orta Menzilli Tanksavar Silahı Projemiz kapsamında tedarik ettiğimiz OMTAS’ların araç üzerinde kullanımını sağlayabilmek adına 2016 yılında başlattığımız Silah Taşıyıcı Araçlar Projemiz kapsamında üç farklı konfigürasyonda toplam 344 adet STA aracı için tedariki faaliyetlerini yönetmekteyiz. Projenin birinci fazı kapsamında 260 adet aracın ilgili birliklere teslimatını, 2022 yılı Şubat ayı içerisinde tamamladık. Bugün gerçekleştireceğimiz 300. araç teslimatı sonrası kalan araçların teslimatını da en geç 2024 yılı Ekim ayı sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz.
Hedeflerimiz doğrultusunda sadece konvansiyonel harp araçları değil, yeni nesil, teknolojik ve farklı ihtiyaçlara cevap verebilen araç geliştirme çalışmalarımıza Türkiye Yüzyılı’nın mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.”

Programın açılış konuşmasında FNSS Genel Müdür ve CEO’su Nail Kurt, projenin özgün tasarım ve üretim süreçleri konusunda FNSS’de gerçekleştirilen itinalı çalışmanın yanı sıra, Nurol Makina, Aselsan, Roketsan ve SDT başta olmak üzere 500’e yakın çözüm ortağı ile çalışılmış olmasının önemine de değindi. Kurt ayrıca, araç elektroniği ile mekanik alt sistemlerin ve parçalarının tasarım ve üretimine yönelik çalışılan çok sayıda yerli firma ile ciddi bir birikim elde edildiğini, bu birikimin yine FNSS tasarımı olan diğer platformlara da aktarılması sayesinde sürdürülebilir bir tedarik yönetim döngüsü sağlandığına dikkat çekti. FNSS tarafından teslimatları ve teslimat sonrası lojistik destek faaliyetleri sürdürülen STA Projesi kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığına, PARS 4×4 ve KAPLAN STA araçları ile Kornet-E ve Omtas Silah Kulesi teslimatları devam etmekte olup, özellikle Roketsan ctarafından geliştirilen KMC-U kule sistemi entegre edilen KAPLAN Araçları da Türkiye’nin milli tanksavar sistemi olarak ön plana çıkmaktadır. Araçların teslimat sonrasındaki ihtiyaçlarına yönelik hayata geçirilen lojistik destek sözleşmesi de yine bu alanda bir ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close