14 Adet M-60TM Tankına Pulat Aktif Koruma Sistemi Entegre Edildi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

14 Adet M-60TM Tankına Pulat Aktif Koruma Sistemi Entegre Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri özellikle 24 Ağustos 2016 tarihinde başlattığı Fırat Kalkanı Harekatında çok yüksek seviyede tanksavar füzesi tehdidine maruz kaldı.

Fırat Kalkanı Harekatı sırasında güdümlü tanksavar füzeleri(ATGM) ile gelen saldırılardan tankları korumak için hem tankların farkındalığına arttırmaya yönelik hem de  ASELSAN’ın daha önce çalışmalarına başladığı AKKOR sistemi dışında saha birliklerine süratle sevk edebilecek  PULAT Aktif Koruma Sistemi üzerine çalışmalara başlandı.

Farkındalık kapsamında envanterdeki 169 M-60T tankına Fırat Modernizasyonu kapsamında ASELSAN tarafından Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ), Tank Sürücü Görüş Sistemi, Teleskobik Periskop Sistemi( 73 adet tanka takılıyor) ve SARP Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi gibi pek çok ürün takılarak tankların hem farkındalığı hem de  kısa menzildeki yaya tehdit unsurlara angaje olabilme kabiliyeti üst seviyelere çıkarıldı ve tanklar M60TM adını aldı.

Tanksavarların fiziksel imhası için ise, yine FIRAT Modernizasyon Projesi kapsamında ilk etapta 40 adet M-60TM tankına takılmak üzere, ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE işbirliği ile geliştirilecek PULAT Aktif Koruma Sistemi geliştirilmesi planlandı.

M5 Dergi’nin incelediği görüntülerden elde ettiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı ASELSAN Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Törenin de PULAT entegreli bir şekilde sergilenen M-60TM tankının önündeki broşürde şu ana kadar 14 adet M60TM tankına PULAT sistemi entegre edildiği belirtildi.

PULAT en basit tabirle entegre edildiği tank veya zırhlı araca doğru fırlatılan ATGM’leri fiziksel imha ile durduran bir aktif koruma sistemi. Sistem, sahip olduğu radar ile fırlatılan tanksavarı tespit edip onun tanka geliş süresini hesaplayarak en uygun zaman ve mesafede tanksavarı imha ediyor.

Her bir tanka 6 adet fırlatıcı modülü entegre ediliyor ve bir veya birden fazla tehdide aynı anda angaje olunabiliyor. ASELSAN tarafından paylaşılan bilgiye göre  PULAT 360 derece koruma sağlayabiliyor.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close