Savunma sanayii devi Northrop Grumman'dan Türk mühendise ödül - M5 Dergi
Öne ÇıkanRöportajSavunma Haberleri

Savunma sanayii devi Northrop Grumman’dan Türk mühendise ödül

Abone Ol 

Dünyanın en büyük silah üreticilerinden ve askeri teknoloji sağlayıcılarından biri olan Amerikan Northrop Grumman Corporation, California’daki Türk mühendis Ergün Kırlıkovalı’ya ödül verdi.

                                                                 M5 Washington DC Temsilcisi Anıl Sural’ın özel röportajıdır. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli 100 bine yakın çalışanı bulunan ve 30 Milyar Doları aşan yıllık geliriyle dünyanın sayılı savunma firmalarından Northrop Grumman, California’nın Los Angeles şehrinde yaşayan mühendis Ergün Kırlıkovalı’ya ödül verdi.

Kırlıkovalı, Amerikan Deniz ve Hava Kuvvetlerinde kullanılan özel malzemeleri üreten tek tedarikçi konumunda ve dünyada alanında bir rakibi bulunmuyor. Onu bu kadar özel kılan şey çelik kadar güçlü, polimer kadar esneyebilen bir kaplama üretebilmesi. Kırlıkovalı’nın firması ayrıca F-35 savaş uçaklarında görünmezlik sağlayan kaplamaları tasarlıyor ve üretiyor.

Firma tarafından düzenlenen ödül törenine katılan Ergun Kırlıkovalı, M5’e özel açıklamalarda bulundu.

35 yıldır Amerikan savunma sanayisine özel malzemeler üretiyor


Kırlıkovalı, “1952 yılında İzmir’de doğdum. Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum. Amerika’ya 45 sene önce geldim. Kendim Polimer kimyageriyim ve son 35 yılımızı da Amerikan savunma sanayiinde özel malzemeler üreterek yaşamımızı sürdürüyoruz. Önce B2’de çelik kadar güçlü ve polimer kadar esneyebilen bir malzeme üretmeye başlamıştık. Bu başarımız F-35 uçaklarında çok özel bir malzeme üretebilmemize yol açtı. Elektrik geçiren özel polimerleri bütün F-35 uçaklarında görebilirsiniz” açıklamasını yaptı.

Ergun Kırlıkovalı ve Anıl Sural

45 yıldır ABD’de bulunan Türk mühendis, “Elektrik geçiren özel polimer bize ödülü getirdi. Ödülün adı ‘Mükemmeliyet Ödülü’. Biz son 4–5 yıl içerisinde covid salgını dahil olmak üzere üretimimize hiç ara vermedik ve sıfır hatayla mal ürettik. Malzemeleri zamanında teslim ettik. Bunları gören Northrop Grumman Corporation da ödülü şirketimize vermeye layık gördü. Ben de kendilerine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.


Hem B-2’lere hem de F-35’lere parça üretiyor


Türk mühendis ve şirket sahibi Kırlıkovalı “Northrop Grumman bildiğiniz üzere hem B-2’leri üretiyor hem de F-35 uçaklarının gövdesini üretiyor. İşte biz bu uçaklara malzeme veriyoruz. Firmanın 95 bin çalışanı var ve yıllık cirosu 37 Milyar Dolar. Milyon değil milyar… Çok büyük bir firma. Dünyanın her yerinde, pek çok noktasında üretim, bakım, tutum fabrikaları var. Dolayısıyla böyle bir organizasyondan böyle bir ödül almaktan dolayı çok gurur duyuyorum.” dedi.

B-2 Spirit

Hep beraber bu zorluğun içinden de çıkacağızGeçtiğimiz ay Türkiye’de gerçekleşen depreme değinen Kırlıkovalı “Türkiye’miz her an aklımızda. Özellikle depremlerle birlikte büyük acılar yaşadık yaşıyoruz. Ben bu vesileyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Hepimize tüm Türkiye’mize, bütün dünyaya yayılan Türk evlatlarına baş sağlığı diliyorum. Hep beraber bu zorluğun da üstesinden geleceğiz. Teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.


Kırlıkovalı’nın şirketine verilen “Kalitede Mükemmellik Ödülü”ne ilişkin olarak Northrop Grumman’ın küresel operasyonlardan sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Matt Bromberg’in altını çizdiği nokta çok önemli. Zira ödülün verilme sebebi aslında ne kadar değerli olduğunun da kanıtı. Çünkü ödül, ürünleri yüzde 99,5’in üzerinde zamanında teslimat ve sıfır kusurla teslim edebilmiş şirketler için veriliyor.

Kaynak: M5 / Anıl Sural

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close