Zelenski: "İstila altındaki toprakları geri almadan barış yok" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Zelenski: “İstila altındaki toprakları geri almadan barış yok”

Abone Ol 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın istilası altındaki toprakları geri kazanmadan ateşkes yapılmayacağını söyledi.

Zelenski, ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a verdiği röportajda, “Rusya’yla çatışmaları durdurmak, onlara toparlanmaları için bir fırsat sağlar. Çatışmaların durmasını, jeopolitik yaklaşımlarını değiştirmek ya da Sovyetler Birliği dönemine ait topraklardaki hak iddialarını geri çekmek için kullanmazlar” dedi.

Cuma günü yayımlanan söyleşide Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı fazlasıyla küçümsediğini söyleyerek, “Ağzını piton gibi açtı ve bizi başka bir tavşan zannetti ama biz tavşan değiliz. Bizi yutamayacağı anlaşıldı, kendisinin paramparça olma tehlikesi de ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Putin, İran’da düzenlenen ve Türkiye’nin de katıldığı Astana zirvesinde çarşamba günü yaptığı konuşmada, Kiev’in martta İstanbul’da düzenlenen görüşmelerde hazırlanan “ön barış anlaşmasına” sadık kalmadığını ve savaşın diplomatik yollardan sonlanmasını istemediğini öne sürmüştü. Zelenski ise Putin’in açıklamasını “hezeyan” diye nitelemişti.

“Halkı katlediyor, sonra ‘Diyalog kuralım’ diyor”

Ukraynalı lider, “Kaşalot gibi gelip iki bölgeyi yuttu, şimdi de ‘Çatışmaları durdurun’ diyor. Bu olursa dinlenecek ve iki ya da üç yıl sonra yeniden iki bölgeyi daha ele geçirip, tekrar ‘Çatışmaları durdurun’ diyecek. Bu böyle gidecek. Yüzde yüz” ifadelerini kullandı.

Savaşın sonlanmasını istemeyen asıl kişinin Putin olduğunu savunan Zelenski, “Halkı katlediyorlar, şehirleri yok ediyorlar, sonra gelip ‘Diyalog kuralım’ diyorlar. Kiminle konuşacaklar, kayalarla mı? Ellerinde kan var ve bunu temizlemeleri imkansız. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Zelenski, Rusya’nın istila ettiği toprakları almadan barışın mümkün olmadığını belirterek, “Halk, öncelikle tüm bölgelerin özgürleştirilmesi gerektiğine inanıyor. Ondan sonra ne yapılacağına ve ileriki yüzyıllarda nasıl yaşayacağımıza dair görüşebiliriz. Halkımız bunu yapabileceğimize inanıyor. Ne kadar hızlı halledersek o kadar az kişi ölür” ifadelerini kullandı.

“Şamarı yemeden anlamayacaklar”

Ukraynalı lider, “Bölgeleri askeri yöntemlere başvurmadan istiladan arındırmayı ve hayatları kurtarmayı tercih ediyoruz. Fakat kiminle uğraştığımız belli. Şamarı yemeden hiçbir şeyi anlamayacaklar” diye konuştu.

Ukraynalı güçler, mart ve nisanda Rus ordusunu başkent Kiev’le ülkenin kuzeyindeki diğer bölgelerden çıkarırken, çatışmalar şu anda güneydeki bölgelerde yoğunlaşmış durumda.

Rus askerler, Herson ve Zaporijya’nın büyük kısmını halen elinde tutuyor. Kremlin’in buralarda halka Rus pasaportu vermeye başladığı da bildirmişti. Putin, mayısta istila altındaki bölgelerde yaşayanların pasaport almasını kolaylaştıran bir uygulamayı da devreye sokmuştu. Rus devletinin haber ajansı TASS, 12 Temmuz’da Herson’da en az 10 bin kişinin pasaport aldığını aktarmıştı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close