Yunanistan Medyası: "Türkiye 2023 yılında son teknoloji ürünlerini hayata geçirecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yunanistan Medyası: “Türkiye 2023 yılında son teknoloji ürünlerini hayata geçirecek”

Abone Ol 

Yunan basını, Türkiye’nin yeni nesil yerli silahlarını sayfalarına taşıdı. Yunanistan’ın önemli haber sitelerinden In.gr, Türkiye’nin 2023 yılında son teknoloji ürünlerini uçuracağını yazdı.

MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI

Türkiye’nin bir dizi uçak, drone ve helikopter geliştirdiğini yazan In.gr, 5. nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak TF-X’in ilk uçuşunun 2023’te yapılmasının planlandığını yazdı. Haberde, “Muhtemelen ilk kez 2023’te uçan başka Türk uçakları ve insansız hava araçları göreceğiz” denildi.

İNSANSIZ UÇAK

Bayraktar Kızılelma’nın da taksi ve kalkış testlerini Kasım 2022’de tamamladığını belirten gazete, “İlk uçuşu muhtemelen 2023’ün başlarında gerçekleşecek” dedi. Haberde, Bayraktar Kızılelma için radarlardan kaçma yeteneği nedeniyle hesaba katılması gereken bir güç olacağını yorumuna yer verildi.

HÜRJET, GÖKSUNGUR VE ATAK 2

Hürjet’in ilk uçuşunun Mart 2023’te yapılmasının planlandığını yazan gazete, Türkiye’nin uçağın seri üretimine Ocak 2022’de onay verdiğinin altını çizdi. Haberde, “Hürjet, Türkiye’nin yaşlanan Northrop T-38 Talon ve F-5 savaş uçaklarının yerini alacak” denildi.

“TAI ayrıca, Göksungur olarak adlandırılacak, maksimum Mach 0.7 (858 km/s) hıza sahip ses altı bir insansız hava aracı geliştiriyor” diyen gazete, söz konusu İHA’nın ilgi toplamak ve ateş desteği sağlamak için tasarlandığını yazdı.

Analizde ATAK 2 helikopterine de yer ayıran gazete, yeni modelin selefine göre iki kat daha fazla yük ile havalanabileceğini belirtti.

Kaynak: Hurriyet

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close