Yunanistan, AB'nin Kızıldeniz askeri misyonu Aspis’e katıldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Yunanistan, AB’nin Kızıldeniz askeri misyonu Aspis’e katıldı

Abone Ol 

Yunanistan Hükümet Sözcüsü yaptığı açıklamada Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nin Kızıldeniz’deki deniz misyonu Aspis’e katılma kararı aldığını duyurdu. Aspis Kızıldeniz’den geçen ticari gemileri Husilerin terör saldırılarından korumayı amaçlıyor.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis’in yaptığı açıklamaya göre, Yunanistan Ulusal Güvenlik Konseyi, Savunma Bakanı Nikos Dendias’ın Avrupa Birliği Misyonu’na katılım önerisini onayladı. Hükümet, Husi saldırılarının Yunan ticari gemilerinin faaliyetlerini, özellikle ülkenin en büyük limanı Pire’deki operasyonları olumsuz etkilediğini ve bazı konteyner gemilerinin bu limanı kullanmayı bıraktığını belirterek, misyona katılmanın gerekliliğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre ajansa konuşan ismi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, önümüzdeki günlerde bir Yunan fırkateyninin Kızıldeniz’e doğru yola çıkacağını bildirdi. Fransa, İtalya ve Almanya’nın da Aspis adı verilen ve Yunanca “kalkanlar” anlamına gelen Avrupa Birliği Misyonu’na katıldığı belirtildi.

Kasım ayından bu yana Yemen sahillerinde birkaç Yunan ticari gemisi Husiler tarafından hedef alındı ve hasar gördü ancak can kaybı yaşanmadı. Husi saldırılarının ardından birçok nakliye şirketi, ticari gemilerinin rotasını değiştirdi. Husiler, saldırıların Gazze’deki Filistinlilere destek amacı taşıdığını iddia ediyor.

Bu arada, Şarku’l Avsat, Cibuti limanlarında son aylarda bir canlanma gözlemlendiğini, Cibuti yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Babu’l Mendeb Boğazı, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki süregelen karışıklıkların Cibuti limanlarındaki konteyner işlemlerinde bir artışa yol açtığını gözlemlendi.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close