Yeni Zelanda'nın ilk P-8 Poseidon'u test uçuşlarına başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yeni Zelanda’nın ilk P-8 Poseidon’u test uçuşlarına başladı

Abone Ol 

 Temmuz 2018’de Yeni Zelanda hükümeti, 4 adet Boeing P-8A Poseidon deniz karakol uçağı satın aldığını duyurdu. Bu kapsamda sipariş edilen uçağın, 1960 yılından bu yana Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal New Zealand Air Force, RNZAF) tarafından işletilen 6 adet P-3K2 Orion deniz karakol uçağının yerini alacağı belirtildi.

17 Ağustos 2022’de Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, resmi Twitter hesabından sipariş edilen dört uçaktan ilkinin ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu kapsamda Hava Kuvvetleri, “Dört adet P-8A Poseidon uçağımızın ilki bugün ABD semalarına çıkarak sistemler kurulmadan önce test uçuşunu tamamladı. Bu uçak, bu yıl içinde Yeni Zelanda’ya teslim edilecek.”

İlk P-8A uçağı Aralık 2022’de teslim edilecek. Kalan üç uçağın ise 2023’te teslim edilmesi planlanıyor.

Yeni Zelanda hükümeti, uçağın Birincil Endüstriler Departmanı, Yeni Zelanda Gümrükleri, Sivil Savunma ve Acil Durum Yönetimi Departmanı, Kurtarma Koordinasyon Merkezi ve Dışişleri ve Ticaret Departmanı dahil olmak üzere diğer devlet dairelerine hizmet edeceğini duyurdu.

ABD Donanması, RNZAF için P-8A Poseidon eğitimi sağlamak üzere Boeing ile 109 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Bir dizi eğitim sistemi ve eğitim yazılımı içeren sözleşmenin, mürettebatı ve bakımcıları, onu onlarca yıl güvenli ve verimli bir şekilde işletmek ve sürdürmek için hazırlaması planlanıyor.

Boeing’in P-8 Poseidon eğitim sistemi, Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri’nin Poseidon ile ilgili tüm eğitimlerin yüzde 70’ini simüle edilmiş bir ortamda yürütmesini sağlayacak. Sözleşmenin bir parçası olarak Boeing, operasyonel uçuş eğitimi, taktik ve silah eğitimi, sanal bakım eğitmeni, senaryo oluşturma istasyonu ve inceleme istasyonu sağlayacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close