WSJ Rapor: "ABD askeri harcamaları Soğuk Savaş döneminden bu yana en düşük seviyeye gerileyecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

WSJ Rapor: “ABD askeri harcamaları Soğuk Savaş döneminden bu yana en düşük seviyeye gerileyecek”

Abone Ol 

Wall Street Journal, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı raporunda, ABD’nin savunma harcamalarının payının Soğuk Savaş döneminden bu yana ilk kez %3’ün altına düşebileceğini ve düşüşün başlıca nedeni olarak en son borç tavanı anlaşmasının olduğunu yazdı.

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesi, ABD güvenlik kaynaklarına dayandırdığı çarpıcı bir rapor yayımladı. Rapora göre ABD, içerisinde bulunduğu borç krizi nedeni ile Soğuk Savaş döneminden bu yana ilk defa savunma harcamalarında %3 limitinin altında kalabilir.

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçilerin geçen hafta vardığı borç tavanı anlaşma, ABD’nin savunma harcamalarını gelecek yıl yaklaşık 885 milyar dolara çıkaracak olan planlamasını riske soktu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yasa tasarısını imzalamasından kısa bir süre sonra WSJ tarafından yayınlanan bir raporda; ABD’de ortaya çıkan enflasyondan ve borç krizinin ardından reel olarak savunma bütçesinde de ciddi bir azalma yapılmak zorunda kalınacak.

İki partili borç tavanı tasarısı, önce Temsilciler Meclisi’nden geçtiğimiz hafta ise ABD Senatosu’ndan geçmişti.

ABD, 31.4 trilyon dolarlık devasa devlet borcunu ödememenin eşiğindeydi. ABD yönetiminin bu gelişmenin ardından savunma harcamalarında ne kadar kısıtlamaya gideceği, merakla bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close