Washington merkezli düşünce kuruluşu: "ABD silah sanayisi, Çin'le uzun bir savaşa hazır değil" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Washington merkezli düşünce kuruluşu: “ABD silah sanayisi, Çin’le uzun bir savaşa hazır değil”

Abone Ol 

Washington merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ne (CSIS) göre ABD’nin savaş endüstrisi, Çin’le uzun süreli bir savaşa hazır değil.

CSIS’ten kıdemli başkan yardımcısı Seth Jones’un kaleme aldığı çalışma ordudan, savunma sektöründen ve devlete bağlı diğer birimlerden yetkililerden edinilen bilgilerle hazırlandı.

Jones, ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a açıklamasında, ülkesindeki savaş sanayisinin şu anda bir barış ortamına uygun niteliğe sahip olduğunu ama uzun süreli savaşta yetersiz kalabileceğini belirtti.

Yetkili, askeri sektördeki sözleşme sürecine dair bazı uygulamaların çağdışı kalmasının ve yavaş işleyen bürokrasinin, ABD’nin Hint-Pasifik Bölgesi’ndeki caydırıcılığına ya da olası bir savaş durumunda Çin’le uzun süreli çatışmaya girme kapasitesine zarar verdiğini savundu.

Jones, savunma sanayisinin muhtemel bir savaş durumunda hızlı silah üretimine geçemeyebileceğini de söyledi.

Çalışmada, 2022 mali yılı üretim oranları baz alındığında, ABD’nin savaşta ağustostan bu yana Ukrayna’ya gönderdiği Javelin füzelerinin, Washington’ın yaklaşık 7 yıllık üretimine denk geldiğine dikkat çekildi.

Savaşın başından beri Kiev’e gönderilen Stringer füzesi miktarınınsa ABD’nin son 20 yılda yabancı ülkelere ihraç ettiği Stringer’ların sayısıyla aynı olduğu belirtildi.

Ayrıca savaşta Ukrayna’ya gönderilen bir milyondan fazla 155 milimetrelik mermilerin, ABD’nin kendi stoğunu azalttığı da ifade edildi.

Çin’in olası işgali durumunda Tayvan’ın savunmasında önemli rol oynayacak Harpoon kıyı savunma sistemlerinin stoklarının da uzun süreli savaş için yetersiz olduğu vurgulandı.

Öte yandan çalışmada, 2019’dan beri Tayvan’a gönderilmesi planlanan yaklaşık 19 milyar dolar değerindeki silah ve mühimmat tedarikinin, Ukrayna savaşı nedeniyle daha da ertelenebileceğine dikkat çekildi.

Kaynak: Independent, M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close