Wall Street Journal: "Biden, İsrail savaşında ince çizgide yürüyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Wall Street Journal: “Biden, İsrail savaşında ince çizgide yürüyor”

Abone Ol 

“ABD’yi tehlikeli bir bölgesel çatışmanın içine çekmeden İsrail’e yardım edebilecek mi?”

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), Başkan Joe Biden’ın İsrail-Hamas savaşında “ince çizgide yürüdüğünü” yazdı.

Analizde, Biden’ın “ABD’yi tehlikeli bir bölgesel çatışmanın içine çekmeden İsrail’e yardım etme yolunu bulması gerekeceği” ifade edildi.

Haberde, ABD Başkanı’nın geçen yıl 24 Şubat’ta başlayan Rusya – Ukrayna savaşında da benzer bir açmazla karşı karşıya kaldığına dikkat çekilerek, şu değerlendirme paylaşıldı:

“Biden, Ukrayna meselesinde de Rusya’yla doğrudan bir çatışmayı kışkırtmadan Kiev yönetimine askeri destek sağlayarak ince bir çizgide yürümek zorunda kaldı. Şimdi asıl soru, ABD’yi İran’la karşı karşıya getirebilecek bölgesel bir savaşa girmeden İsrail’e güçlü bir destek verip veremeyeceği.”

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın cumartesi sabahı roket atışlarıyla başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna İsrail de Demir Kılıçlar operasyonuyla yanıt verdi.

Biden ise Hamas’ın saldırılarını “şeytanice” diye niteleyerek, “İsrail’in arkasındayız” dedi.Washington ayrıca Tel Aviv yönetimiyle istihbarat paylaştıklarını da bildirdi.

Askeri destek için USS Gerald R. Ford uçak gemisi Doğu Akdeniz’e gönderilirken, USS Dwight D. Eisenhower gemisinin de iki hafta içinde İsrail kıyılarına yanaşması bekleniyor. Ayrıca İsrail ordusu, ABD’den gelişmiş mühimmat taşıyan bir uçağın, askeri Nevatim Hava Üssü’ne ulaştığını da açıkladı.

Hamas’ın Gazze Şeridi’ni geçip rehin aldığı yaklaşık 150 sivil arasında ABD yurttaşları da var. Haberde bunun Washington’ın pozisyonunu daha karmaşık hale getirdiğine dikkat çekildi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan, İsrail’e asker göndermeye yönelik planları olmadığını söylemişti. WSJ’ye konuşan ve kimliğini paylaşmayan bir askeri yetkili de ABD’nin rehineleri kurtarmak için özel harekatçıları Gazze Şeridi’ne gönderme planı olmadığını belirtti.

Gazete, ABD’nin özellikle Hizbullah’ın Lübnan’dan savaşa katılmasından ve İran’ın da çatışmalara dahil olmasından endişelendiğini yazdı. İran, savaşın ilk günü Hamas’a desteğini açıklamıştı. Hizbullah ise Lübnan sınırından İsrail’e roket fırlatmış, İsrail de havan saldırısıyla yanıt vermişti.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’ne bağlı Ortadoğu Politikası Merkezi’nden Natan Sachs, Hizbullah’ın savaşa dahil olması durumunda Biden’ın havadan veya denizden İsrail’e askeri destek sağlama seçeneğini masadan kaldırmadığına işaret etti.

Sachs, “Böyle bir şey büyük bir dönüm noktası olur. Savaşın gidişatını tamamen değiştirir. Ayrıca Biden için de işleri zorlaştırır” dedi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın cumartesi sabahı roket atışlarıyla başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna İsrail, Demir Kılıçlar operasyonuyla yanıt verdi.

Hamas militanları Gazze Şeridi’ni geçip İsrailli sivilleri rehin alırken, İsrail ordusu da Gazze’yi ağır bombardımana tutuyor. Tel Aviv, işgal altında tuttuğu Gazze Şeridi’ndeki ablukayı sertleştirerek bölgeye gıda, yakıt ve ilaç tedarikini de durdurdu.

Çatışmalarda en az 1200 İsrailli öldürüldü, 2 bin 900 kişiyse yaralandı. Batı Şeria’da ve Gazze’deyse yaklaşık 1050 Filistinli öldürülürken, 5 bin 184 kişi yaralandı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close