Wall Street Journal: "ABD, Çin'in silah üretimine yetişebilmek için Silikon Vadisi'nden yatırım arıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Wall Street Journal: “ABD, Çin’in silah üretimine yetişebilmek için Silikon Vadisi’nden yatırım arıyor”

Abone Ol 

Çin’in silah üretim kapasitesini yakalamak isteyen ABD, Silikon Vadisi şirketlerini sanayi sektöründeki üretim süreçlerine katılması için ikna etmeye çalışıyor.

Kimliğini paylaşmayan Pentagon çalışanları, ülkenin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a yaptıkları açıklamada, ABD’nin savunma sanayisinin yalnızca devlet fonuyla çalışan sınırlı sayıdaki şirketlerden oluştuğuna işaret ederek, bunun inovasyonu ve ilerlemeyi engellediğini söyledi.

Söz konusu şirketler arasında Lockheed Martin, Northrop Grumman ve General Electric gibi firmalar yer alıyor.

Kaynaklar, Çin’in drone’lardan hipersonik füzelere kadar önemli teknolojilerde özel sektöre yaptıkları yatırımlarla öne geçtiğine dikkat çekti.

Stanford Üniversitesi’nden Steve Blank, Pekin yönetiminin teknoloji sektörüne 1 milyar dolara yakın yatırım yaptığını belirtti. Blank, “Pentagon, Detroit’teki bir araba üreticisine, Çin de Silikon Vadisi’ne benziyor” diyerek, iki ülke arasındaki rekabetin eşitsizliğini vurguladı.

ABD, bu alandaki yatırımları hızlandırmak için aralıkta Savunma Bakanlığı’na bağlı Stratejik Sermaye Ofisi’ni (Office of Strategic Capital -OSC) kurmuştu.

Haberde, Joe Biden hükümetinin, özel şirketlerden savunma sanayisine yatırım yapılmasını sağlamayı amaçlayan OSC’ye 115 milyon dolarlık fon istediği de belirtildi.

Söz konusu fonla, askeri teknoloji alanına önemli katkılar sağlayabilecek Silikon Vadisi’ndeki startup’larla anlaşma yapılması planlanıyor.

Öte yandan haberde, bu ay iflas eden Silikon Vadisi Bankası’nda (SVB) Pentagon’un çalıştığı bazı şirketlerin hesabı olduğuna da dikkat çekildi. Pentagon yetkilileri, bankanın iflasına dair yorum yapmayı reddetti.

SVB’nin iflası, 2008 küresel finansal krizinden bu yana ülkede kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. 17 Mart’taki iflas başvurusunun ardından ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu bankaya el koymuştu. ABD’nin 16. büyük bankası daha sonra First Citizens Bank’e satılmıştı.

Pentagon’un Savunma İnovasyon Birimi’nin eski başkanı Mike Brown, devletin olaya müdahalesiyle, özellikle askeri savunma teknolojisi ve tedarik zincirinde yaşanabilecek büyük bir tehlikenin önüne geçildiğini söyledi.

Haberde paylaşılan bilgilere göre özel şirketler, ABD’nin savunma sanayisine yılda 6 milyar dolar yatırım yapıyor. Bu rakam 2017’de 1 milyar dolar civarındaydı.

Kaynak: Independent , Wall Street Journal

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close