Ürdün'deki ABD askerlerinin sayısı rekor seviyeye yükseldi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ürdün’deki ABD askerlerinin sayısı rekor seviyeye yükseldi

Abone Ol 

Ürdün’deki ABD askerlerinin sayısının daha önce görülmemiş seviyede arttığı bildiriliyor.

Yeni bir kongre raporuna göre Ürdün’de konuşlu ABD askerlerinin sayısı, İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşı nedeniyle son yirmi yılın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Başkanı Joe Biden, 7 Haziran’da Kongre’ye ABD’nin Ürdün Haşimi Krallığı’na 3.813 asker konuşlandırdığını ve Aralık ayına göre asker sayısında yaklaşık yüzde 20’lik bir artış olduğunu bildirdi.

O dönemde bildirilen verilere göre, Ürdün’deki Amerikan askeri sayısı 2003’te ABD’nin Irak’ı işgalinden bu yana hiç olmadığı kadar yüksek.

Asker sayısındaki artış, İsrail’in Gazze’ye açtığı savaşla aynı döneme denk geldi ve görece istikrarlı Ürdün, ABD ile İran arasında yükselen gerilimin merkezine oturdu.

Ocak ayında Iraklı bir grup tarafından Ürdün’deki ücra bir ABD askeri karakoluna düzenlenen insansız hava aracı saldırısında üç ABD askeri ölmüş, en az 40 asker de yaralanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken o dönemde Orta Doğu’nun en azından 1973’ten bu yana en “tehlikeli” durumda olduğu uyarısında bulunarak, ABD’nin barış zamanında en yüksek alarm seviyesi olan Defcon 3’e geçtiği Arap-İsrail savaşına atıfta bulundu.

Kule 22 isimli Ürdün’de bulunan Amerikan üssüne yönelik saldırıya yanıt olarak ABD, Irak ve Suriye’de “İranlı uzantılar” ve İran Devrim Muhafızları tarafından kullanıldığını belirttiği 85 noktaya saldırı düzenledi.

İran ve ABD arasındaki gerilim yatışır yatışmaz İsrail de İran’a ait varlıklara yönelik saldırılarını arttırdı.

Nisan ayında İsrail İran’ın Şam’daki konsolosluğunu bombaladı ve aralarında İran Devrim Muhafızları’nın Suriye ve Lübnan’daki operasyonlarının başındaki General Muhammed Rıza Zahidi’nin de bulunduğu çok sayıda üst düzey komutanı öldürdü.

İran bu saldırıya İsrail’e 300’den fazla insansız hava aracı, balistik füze ve seyir füzesi fırlatarak, dikkatle ayarlanmış ama benzeri görülmemiş bir saldırıyla misilleme yaptı. Ancak atılan füze ve insansız hava araçlarının tamamına yakını İsrail’e ulaşmadan düştü veya düşürüldü.

Ürdün üslerine engelsiz erişim

Ürdün, İsrail’e doğru yol alırken Ürdün hava sahasını geçen İran füzelerinin düşürülmesine yardımcı olmak üzere İngiltere, Fransa ve ABD’ye katılınca bir kez daha dikkatleri üzerine çekti.

İsrail’in Gazze’ye açtığı savaş Ürdün’ü zor durumda bıraktı.

Ürdün, Mısır’dan sonra İsrail ile barış anlaşması imzalayan ikinci ülkeydi ancak bu bağlar, çoğunluğu Filistin kökenli olan Ürdünlüler arasında pek de hoş karşılanmıyor.

ABD’nin Ürdün’de derinleşen askeri ayak izi daha önce görülmemiş bir şey değil.

Ürdün uzun zamandır ABD için IŞİD ve bölgedeki diğer gruplara yönelik karşı yürüttüğü operasyonlarda istikrarlı bir sığınak ve Muvaffak Salti Hava Üssü de ABD insansız hava araçları ve savaş uçakları için önemli bir merkez.

Ürdün’de en az 3.000 ABD askeri görev yapıyor ve Washington’la yaptıkları savunma anlaşması Ürdün’deki pek çok askeri tesise “engelsiz erişim” sağlıyor.

Amman ekonomik yardım konusunda ABD’ye bağımlı olsa da Washington’la olan askeri bağları ülke içinde pek sevilmiyor. Ürdün Kralı 2. Abdullah 2021 yılında parlamentoyu yok sayarak ABD ile savunma anlaşması imzalamıştı.

ABD ile yakın ilişkileri nedeniyle Ürdün Kralı üzerindeki iç baskı Gazze savaşının patlak vermesinden bu yana daha da arttı. Hamas’ın Ürdün’deki popülaritesi arttı ve Amman’ın İsrail ile olan barış anlaşmasını feshetmesi çağrıları yükseldi.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close