Ürdün, Washington'dan Patriot sistemleri talep etti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ürdün, Washington’dan Patriot sistemleri talep etti

Abone Ol 

Ürdün, ülkede yüzlerce ABD’li eğitmen bulunduruyor ve yıl boyunca ABD birlikleriyle kapsamlı tatbikatlar yapan az sayıdaki bölgesel müttefiklerden biri konumunda.

ABD’nin sadık müttefiki Ürdün’ün ordu sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, bölgesel gerilim ve çatışmaların arttığı bir dönemde sınır savunmasını güçlendirmek için Washington’dan Patriot hava savunma sistemlerini konuşlandırmasını istediklerini söyledi.

Ürdün ordu sözcüsü Tuğgeneral Mustafa Hiyari devlet televizyonuna yaptığı açıklamada “Amerikan tarafından savunma sistemimizi Patriot hava savunma füze sistemleri ile desteklemesini istedik” dedi.

ABD, Suriye’deki savaşın patlak vermesinden kısa bir süre sonra 2013’de gelişmelerin bölgesel bir çatışmaya dönüşmesinden endişe duyulması üzerinde Patriot sistemlerini Ürdün’e yerleştirmişti.

Yetkililer, Ürdün’ün 7 Ekim saldırılarından bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden saldırılarının bölgeyi içine alacak bir ateş çemberine dönüşmesinden endişe duyduğunu aktardı.

ABD’nin “en gelişmiş hava savunma sistemlerinden” biri olarak kabul edilen Patriot’lar, dünyanın dört bir yanındaki ABD müttefiklerini edinebilmek için “birbiriyle yarıştığı”, genellikle yetersiz tedarik edilen sistemlerdir.

Patriot hava savunma sistemlerinin aktif bir savaş tecrübesi bulunmuyor.

Ürdün ordu sözcüsü Hiyari, Pentagon’un İsrail’e destek için Ürdün’deki üslerini kullandığı yönündeki sosyal medya haberlerini de yalanladı.

Ancak Batılı diplomatlar, Washington’un bölgedeki askeri pozisyonunu güçlendirmesi nedeniyle Pentagon’un son aylarda Ürdün’deki askeri tesisleri kullandığını söyledi.

ABD son haftalarda Orta Doğu’ya iki uçak gemisi ve diğer destek gemileri de dahil olmak üzere önemli miktarda deniz gücü gönderdi ve bölgedeki asker sayısını binlerce ilave askerle takviye etti.

Aralarında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in de bulunduğu üst düzey Biden yönetimi yetkilileri, Orta Doğu’daki Amerikan askerlerine yönelik saldırılarda büyük bir tırmanma riski olduğu ve İran’ın Filistin-İsrail savaşını genişletmeye çalışabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ürdün, ülkede yüzlerce ABD’li eğitmen bulunduruyor ve yıl boyunca ABD birlikleriyle kapsamlı tatbikatlar yapan az sayıdaki bölgesel müttefiklerden biri konumunda.

Ürdün ordusu Washington’un yüz milyonlarca dolarla bölgede en fazla askeri destek sağladığı ülkelerden biri.

Ürdün ayrıca, Suriye’nin güneyinde hakimiyet kuran İran destekli Şii milisleri suçladığı, Suriye sınırındaki milyarlarca dolarlık uyuşturucu ticaretinde kullanılan insansız hava araçlarıyla mücadele etmek için ABD’den daha fazla yardım talep etti.

Ordu sözcüsü Hiyari, “İHA’lar tüm cephelerimizde bir tehdit haline geldi” dedi.

Suriye’deki çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana Washington, Ürdün’ün Suriye ve Irak’tan militanların sızmasını engellemek amacıyla Sınır Güvenliği Programı olarak bilinen ayrıntılı bir gözetleme sistemi kurmasına yardımcı olmak için yüz milyonlarca dolar harcadı.

Kaynak: Mepa News, Reuters

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close