Uluslararası Af Örgütü: "İsrail'in Gazze'de alıkoyduğu Filistinlilerin akıbeti bilinmiyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Uluslararası Af Örgütü: “İsrail’in Gazze’de alıkoyduğu Filistinlilerin akıbeti bilinmiyor”

Abone Ol 

Uluslararası Af Örgütü, askeri gözaltı merkezlerindeki ölüm haberlerinin ardından İsrail’in Gazze’deki Filistinli tutukluları “zorla kaybetmesine” ilişkin acil bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik kara işgalini başlattığı 27 Ekim tarihinden bu yana yüzlerce Filistinli İsrail güçlerince alıkonuldu. Alıkonulan çok sayıda Filistinlinin Gazze’de kurulan toplama kamplarının ardından İsrail’in güneyindeki merkezlere gönderildiği ifade ediliyor.

Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Heba Morayef yaptığı açıklamada, “İsrail ordusu 7 Ekim’den bu yana gözaltına aldığı herkesin akıbetini ve nerede olduğunu acilen açıklamalıdır” dedi.

Morayef, “İsrail güçleri gözaltına alınanların tutuklanma gerekçelerini belirtmeli ve özellikle gözaltında tuttuğu kişilerin ailelerine bilgi vermek için her türlü çabayı göstermelidir.” dedi.

Af Örgütü, Gazze’den gözaltına alınanların “insanlık dışı muamele ve zorla kaybedilmeleri” konusunda soruşturma başlatılmasını talep etti.

İsrail ordusu Salı günü yaptığı açıklamada Gazze’de gözaltına alınanların ölümlerinin soruşturulduğunu ileri sürdü.

Ancak İsrail ordusu kaç tutuklunun öldüğüne ya da ölüm nedenlerine ilişkin hiçbir ayrıntılı bilgi vermedi.

Salı günü İsrail gazetesi Haaretz, bu gözaltı tesislerinde “birkaç kişinin öldüğünü” yazdı.

Haberde tutukluların Beersheva şehri yakınlarındaki Sde Teiman üssünde öldüğü belirtildi.

Haberde, bu tesiste tutulan tutukluların “günün büyük bölümünde gözleri bağlı ve elleri kelepçeli olduğu ve tesisin ışıklarının gece boyunca açık olduğu” belirtildi.

Gazzeli tutukluların akıbetine ilişkin endişeler geçen hafta İsrail televizyonunun Gazze’de bir sokakta gözaltında bulunan çok sayıda çıplak Filistinli erkeği göstermesinin ardından daha da arttı.

Görüntülerden birinde ön planda bir askerin kolunun görülmesi, bu görüntünün bir ordu mensubu tarafından çekildiğini ortaya koydu.

Bir başka klipte ise gözleri bağlı bir grup erkek, İsrail askerleri onları izlerken elleri arkadan bağlı bir şekilde otururken görülüyor.

Bu ayın başlarında ordu Gazze’de “500’den fazla teröristin” tutuklandığını açıkladı. Ancak yapılan incelemelerde ve görsel doğrulamalarda gözaltına alınan kişilerin siviller olduğu anlaşılıyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre İsrail’in bölgeye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 20.000’i aşmış durumda.

Hayatını kaybedenlerin yarısından fazlasını kadın ve çocuklar oluşturuyor.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close