Ukrayna'nın 2024 bütçesinde savunma harcamalarında devasa artış - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna’nın 2024 bütçesinde savunma harcamalarında devasa artış

Abone Ol 

Ukrayna hükümeti, 2024 yılı için daha yüksek savunma harcamalarını kapsayan ve Batı’nın mali desteğini de içeren yeni savu;

Reuters tarafından verilen bilgilerde; Ukrayna’nın 2024 bütçe taslağına göre, bütçe açığı 42 milyar dolar ya da diğer bir ifade ile gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık %20.4’üne denk gelecek.

Önümüzdeki yıl Ukrayna bütçesinden ayrılan yaklaşık 45 Milyar dolar, Şubat 2022’de geniş çaplı bir işgal başlatan Rusya’ya karşı savaş çabalarını finanse etmek üzere savunma sektörü için kullanılacak.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal yaptığı açıklamada; “Bu bütçenin ana odağı, ülkemizin savunması ve güvenliğidir. Daha da fazla silah ve teçhizat satın almamız gerekiyor. Daha fazla insansız hava aracı, mühimmat ve füzeye ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise; savunma harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasılanın %21’inden fazla olmasının beklendiği belirtildi.

Erilen bilgilere göre harcamalar arasında, yaklaşık 19 aydır devam eden savaşta her iki tarafça da yaygın olarak kullanılan insansız hava araçlarının satın alınması için ek bütçe de yer alıyor.

Ayrıca Maliye Bakanı Serhiy Marchenko, bu süreçte Batı’nın mali desteğinin devam etmesini umduklarını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close