Ukraynalı askerlerden İtalya'nın gönderdiği silahlara tepki: "2. Dünya Savaşı'ndakilerden daha kötü" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukraynalı askerlerden İtalya’nın gönderdiği silahlara tepki: “2. Dünya Savaşı’ndakilerden daha kötü”

Abone Ol 

Ukraynalı askerler İtalya’nın gönderdiği miadını doldurmuş silahlara tepki gösterdi.

İtalyan gazetesi Corriere della Sera’nın haberinde, Ukraynalı askerlerin havanlardan hayal kırıklığına uğradığı ifade edildi.

Gazetenin muhabiri Lorenzo Cremonesi’nin konuştuğu askerler, İtalyan hükümetinin gönderdiği 120 milimetrelik Mod63 havanlarının “II. Dünya Savaşı’ndan kalma Sovyet havanlarından daha kötü olduğunu” söyledi.

Askerler havanların 1966’da üretildiğini, silahlardaki nişan düzeneğininse 1947’den kalma olduğunu savundu.

Ukraynalı savaşçılar ayrıca havanlarla birlikte mermilerin gönderilmediğini öne sürdü.

Askerlerin, İtalya’nın gönderdiği havanları daha ileri teknolojiye sahip İsveç yapımı havanlarla değiştirmeye çalıştığı da aktarıldı.

Öte yandan savaşçıların Iveco Lince 4WD model taktiksel askeri araçlardan ve 155 milimetrelik FH-70 obüslerden memnun olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 25 Ekim’de Corriere della Sera’ya açıklamasında Rusya’nın hava saldırılarına karşı İtalya’dan hava savunma sistemi talep etmişti.

İtalya daha önce Mario Draghi hükümeti döneminde çıkardığı 5 ayrı kararnameyle Ukrayna’ya aralarında obüs ve çok namlulu roketatar sistemlerinin yer aldığı silahlar göndermişti.

Ancak eylülde yapılan seçimleri kazanan ve ülkenin başına geçen Giorgia Meloni, kasımda sevkiyatların geçici süre askıya alındığını duyurmuştu.

Geçen haftaki görüşmelerdeyse Kiev yönetimine askeri yardımların 31 Aralık 2023’e kadar sürüdürülmesini öngören kararname onaylanmıştı.

Kaynak: Independent, AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close