Ukraynalı askeri uzmanlar: "Bayraktar TB2 SİHA'lar olmasa, Rus saldırılarına karşı koyamazdık" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukraynalı askeri uzmanlar: “Bayraktar TB2 SİHA’lar olmasa, Rus saldırılarına karşı koyamazdık”

Abone Ol 

Ukraynalı savunma uzmanı Taras Chmut, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı bir işgal başlattığı sırada Türk yapımı Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarının ülkeyi kurtardığını belirtti.

Ukraynalı savunma uzmanı Taras Chmut, Ukrayna merkezli Militarnyi haber ajansına verdiği demeçte; “Eğer TB2 İnsansız Hava Araçları olmasaydı, savaşın ilk aylarında Rusya’nın saldırılarına karşı koyamazdık” ifadelerini kullandı.

Chmut; Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının Kiev için Tochka-U füze sistemleri ile aynı seviyede stratejik bir silah olduğunu belirtirken, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı bir işgal başlattığı sırada Türk yapımı Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarının ülkeyi kurtardığını belirtti.

Uzman, TB2’lerin Rus konvoylarını ve lojistik hatlarını devre dışı bıraktığını belirterek, özellikle yakıt ikmal kamyonlarını imha ederek, Ukrayna unsurlarının Rus hedeflerini vurmasına olanak sağladığını kaydetti.

Militarnyi haber ajansına konuşan diğer bir isim olan Ukraynalı Tuğgeneral Oleksiy Gromov da, Türk insansız hava araçlarının Ukrayna için en güvenilir silahlardan birisi olduğunu belirtti.

Gromov, “Türk yapımı Bayraktar TB2 insansız hava araçları sayesinde ordumuz etkili bir şekilde havadan keşif yapma ve gerektiği anda bu hedefleri vurma fırsatına sahip oldu” ifadelerini kullandı.

Birçok ülkede insanlar, Rus güçlerine karşı savaşan Ukrayna’ya TB2 insansız hava araçları satın almak için bağış kampanyaları başlatmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close