Ukrayna'dan “Army of Drones” programı: "Bağışlarla bir İHA ordusu kuruluyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna’dan “Army of Drones” programı: “Bağışlarla bir İHA ordusu kuruluyor”

Abone Ol 

BBC News’in haberine göre Ukrayna, yabancı müttefiklerinden ve hayır kurumlarından aldığı bağışları kullanarak bir “İHA Ordusu” kuruyor.

BBC News’in Ukrayna güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Ukrayna ordusu tarafından planlanan bir program kapsamında, gerek müttefik ülkelerden gerekse bağışçılardan gelen yardım bütçeleri ile büyük bir İHA filosu oluşturulmaya çalışılıyor.

Program, Ukraynalı operatörlerin gözetim ve muharebe misyonları için askeri dronları kullanma konusunda eğitilmesini de içeriyor.

Ukraynalı askeri yetkili Albay Oleksii Noskov BBC News’e yaptığı açıklamada, “İHA ordusu, 2,470 kilometre uzunluğundaki (1.535 mil uzunluğundaki) cephe hattını sürekli olarak izlememize ve modern teknolojiyi kullanarak düşman saldırılarına etkili bir şekilde yanıt vermemize izin verecek” ifadelerini kullandı. 

Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakanı Mykhailo Fedorov de, kampanyanın birincil amacının 100 mil (160 kilometre) menzilde çalışabilen taktik insansız hava araçları tedarik etmek olduğunu açıkladı.

Dronlar, gelişmiş kameralar, küresel bir konumlandırma sistemi ve haritalama araçları ile donatılacak.

Fedorov, “Army of Drones” programının şimdiden 6.8 milyon dolar topladığını ve savunan Ukrayna kuvvetleri için iki askeri dron satın alınmasının önünü açtığını açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close