Ukrayna'da top mermisi alarmı: "Tedarik çok yavaşladı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna’da top mermisi alarmı: “Tedarik çok yavaşladı”

Abone Ol 

ABD’nin Gazze savaşında İsrail’e mermi göndermesi, Ukrayna cephesine olumsuz yansıdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’ya karşı savaşta kullandıkları top mermilerinin tedarikinin yavaşladığını söyledi.

Zelenski, perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’den aldıkları ve cephede sık kullandıkları 155 milimetrelik top mermilerinin tedarikinin “ciddi şekilde yavaşladığını” belirtti.

Ukrayna lideri, başkent Kiev’deki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“ABD çıkıp ‘Ukrayna’ya hiç mühimmat göndermeyeceğiz’ demiyor. Herkes kendi stoklarını korumak için mücadele ediyor. Hayat böyle. Bunun olumlu bir durum olduğunu söylemiyorum fakat biz de elimizdekileri korumak zorundayız.”

Gazze’de devam eden savaş nedeniyle Ukrayna, bir süredir ABD’nin gönderdiği yardımların azalabileceğinden endişeleniyor.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, 15 Kasım’da yayımladığı haberinde Pentagon’dan sızdırılan belgeleri paylaşmıştı.

Söz konusu belgelerde, Washington yönetiminin İsrail ordusuna, Ukrayna’ya gönderdiği 155 milimetrelik top mermilerinden tedarik ettiği ortaya çıkmıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da 14 Kasım’daki açıklamasında Ukrayna’ya yardımları sürdürmenin “her geçen gün zorlaştığını” belirtmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, 19 Ekim’de Kongre’den İsrail için 14,3 milyar dolar, Ukrayna içinse 61 milyar dolarlık yardım talep etmişti. Ancak Kongre’deki Cumhuriyetçilerin bir kısmı, artık Ukrayna’ya yapılan yardımların kesilmesini istiyor. Paketle ilgili görüşmeler devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen yıl 24 Şubat’ta başlattığı savaşta Ukrayna’ya bir kötü haber de Avrupa Birliği’nden gelmişti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, 14 Kasım’daki açıklamasında AB’nin marta kadar Ukrayna ordusuna 1 milyon top mermisi gönderme hedefine ulaşamayacağını bildirmişti.

Kaynak: Independent, Telegraph, Guardian

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close